آتش سوزی در ۱۷ هکتار مراتع روستای «شیت» طارم مهار شد

آتش سوزی در ۱۷ هکتار مراتع روستای «شیت» طارم مهار شدرئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان طارم روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این آتش سوزی در مراتع روستای شیت واقع در ییلاقات این روستا در بخش چورزق شهرستان طارم از طرف مردم محلی گزارش و پس از شش ساعت تلاش بی وقفه با همکاری و تعامل گروههای حاضر مهار شد.

ضیاءالدین حسنلو خاطرنشان کرد: با توجه به پوشش گیاهی مناسب این منطقه در صورتی که گروههای دولتی و مردم محلی با هم همکاری نمی‌کردند احتمال داشت زبانه‌های آتش گسترده‌تر شود و بر مراتع این منطقه در سطح وسیعی خسارت وارد کند.

حسنلو خسارت وارده بواسطه حریق به مراتع این منطقه از شهرستان طارم را ۲۰۰ میلیون ریال عنوان کرد و افزود: پوشش گیاهی و جنگلی این منطقه بسیار غنی و زیستگاه حیات وحش متنوعی است.

این مسئول اظهار داشت: درختچه های جنگلی سیاه تلو، بادام کوهی، علف های یکساله و بنه از جمله پوشش گیاهی و جنگلی این منطقه است که در این آتش سوزی بر آنها خسارت وارد شد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان طارم در مورد دلایل این حریق گفت: این آتش سوزی از طرف عامل نیروی انسانی بوده که مبدا آن از داخل یک باغ شخصی شروع و به مراتع سرایت کرده بود.

حسنلو بیان کرد: امسال با توجه به پوشش گیاهی مناسب در مراتع و جنگل‌های این شهرستان احتمال آتش سوزی در این مناطق به مراتب بیشتر از سال‌های گذشته است، شهروندان در صورت مشاهده هرگونه آتش سوزی مراتب را با سامانه ۱۵۰۴ به منابع طبیعی اطلاع دهند.

به اذعان کارشناسان اداره منابع طبیعی طارم، کل زمین های مرتعی، کشاورزی و زراعی شهرستان طارم ۲۲۴ هزار هکتار است که از این میزان ۱۷۳ هزار هکتار شامل مراتع و جنگل ها و مابقی مربوط به زمین های کشاورزی و زراعی است.

در شهرستان طارم ۳هزار و ۵۶۱ نفر دامدار بهره بردار با پروانه وابسته به مراتع هستند و ۱۰۵ هزار و ۸۵ راس دام خود را از طریق مراتع مربوط به زمین های ملی نگهداری می کنند. در صورت ایجاد حریق در این مراتع، علاوه بر ایجاد مشکلات زیست محیطی، صنعت دامداری شهرستان طارم که سابقه طولانی در تاریخ و تامین بخشی ار اقتصاد شهرستان دارد نیز آسیب جدی خواهد دید.

شهرستان طارم با ۴۷ هزار نفر جمعیت (حدود ۵ درصد جمعیت و ۱۰ درصد مساحت استان زنجان) در ۹۰ کیلومتری شمال شرقی زنجان واقع شده و با استانهای قزوین، اردبیل و گیلان همسایه است.

۹۸۸۶/۸۰۶۸

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *