آلودگی هوا سبب بزرگ شدن قلب می شود

آلودگی هوا سبب بزرگ شدن قلب می شود


به گزارش روز دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیکال ساینس،‌ بر اساس این تحقیقات در صورتی که یک شخص سالم برای مدت نسبتا طولانی در معرض آلودگی هوا حتی در سطوح پایین قرار بگیرد، اندازه بطن های قلب او بزرگ تر می شود. این تغییر یکی از نشانه های شروع بیماری های قلبی در افراد سالم است.
در این تحقیقات از قلب 3920 شهروند انگلیسی با سن 40 تا 69 سال که فاقد هرنوع بیماری قلبی بودند، با استفاده از فناوری MRI تصویربرداری شد. تمام این افراد در شعاع 40 کیلومتری منطقه ای سکونت داشتند که سطح پایینی از آلودگی داشت و به سادگی استانداردهای کیفی بین المللی آلودگی هوا را تامین می کرد. محققان بعد از 5 سال در بین سال های 2014 تا 2015 میلادی مجددا از قلب این افراد تصویربرداری کردند تا تغییرات ایجاد شده در قلب آن ها را بررسی کنند. در نتیجه این بررسی مشخص شد افزایش اندازه قلب در این افراد خیلی کم اما قطعی است.
در این تحقیقات ویژگی های فیزیکی بدن مورد مطالعه قرار گرفته و به نتیجه این تغییرات توجهی نشده است. بنابر این امکان پیش بینی وضعیت سلامت داوطلبان در یک بازه 5 یا 10 دیگر وجود ندارد و برای این منظور لازم است تحقیقات بلندمدت دیگری انجام پذیرد. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Circulation منتشر شده است.
علمی (6)**9259**1440

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *