اثبات تاثیر یک دارو در کنترل دیابت کودکان و نوجوانان

اثبات تاثیر یک دارو در کنترل دیابت کودکان و نوجوانان


به گزارش روز دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبر مدیکال اکسپرس، با توجه به افزایش تمایل به مصرف غذاهای آماده و غذاهای فوری و زندگی کم‌تحرک ناشی از استفاده طولانی‌مدت از تجهیزات الکترونیکی در کودکان و نوجوانان، بروز دیابت نوع 2 در این رده‌های سنی بسیار شایع شده است. گزینه‌های درمانی دیابت نوع 2 در کودکان و نوجوانان بسیار محدود است و محققان همواره به دنبال روش‌های درمانی مؤثر و جدید هستند.
در این راستا محققان دانشگاه ییل به‌تازگی دریافتند که یکی از داروهای درمان دیابت نوع 2 در بزرگ‌سالان، قادر به کنترل قند خون در کودکان و نوجوانان است و آزمایش‌های اولیه موفقیت‌آمیز بوده است. این داروی جدید لیراگلوتاید نام دارد. اکنون داروهای متفورمین و انسولین تنها گزینه‌های موجود برای کنترل دیابت در کودکان و نوجوانان هستند و در برخی بیماران اثربخشی لازم را ندارند.
داروی لیراگلوتاید در یک دوره شش‌ماهه در کودکان و نوجوانان به‌تنهایی یا همراه با داروهای دیگر مورد بررسی قرار گرفته و نتایج نشان می‌دهد قند خون به میزان قابل‌توجهی کنترل شده است. مشکلات گوارشی، تنها عارضه جانبی گزارش‌شده بر اثر مصرف این دارو است.
محققان معتقدند این دارو به‌عنوان یک گزینه مؤثر باید در پروتکل دارویی کودکان و نوجوانان مبتلا به دیابت قرار بگیرد.
نتایج این مطالعه در نشریه New England Journal of Medicine منتشر شده است.
علمی **9259** 1055

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *