اجرای طرح تحقیقاتی پیشگیری از معلولیت در میبد آغاز شد

اجرای طرح تحقیقاتی پیشگیری از معلولیت در میبد آغاز شد


به گزارش ایرنا، در این مراسم فرماندار و جمعی از مسئولان محلی و تعدادی از خانواده های معلولان حضور داشتند، مدیرکل بهزیستی استان یزد در حاشیه آغاز اجرای این طرح به خبرنگاران گفت: با توجه به امکانات موجود، غربالگری ژنتیک برای همه مزدوجان استان فراهم شده است.
جلیل عفتی افزود: با اجرای این طرح که در واقع شناسایی ژن در خانواده های 2 و چند معلولیتی است در صدد هستیم بتوانیم به خانواده های نیازمند خدمات لازم ارایه دهیم .
وی اظهار کرد: با اجرای این طرح در خانواده هایی که 2 فرزند معلول دارند می توان افراد ناقل را شناسایی کرد و از دنیا آمدن فرزند معلول پیشگیری کنیم.
وی یادآور شد: بسیاری از همکاران ما در بهزیستی آرزو دارند روزی را شاهد باشیم خانواده هایی که یک فرزند معلول دارند دیگر نگران نباشد که فرزند بعدی آنها معلول باشد.
مدیرکل بهزیستی استان یزد اظهار کرد : کار خوبی که در مرکز تحقیقات ژنتیک میبد انجام شده است، حاصل همت و تلاش همه مسئولان شهرستان است که شرایطی را فراهم آورده اند تا این کار تخصصی در این مرکز انجام شود.
عفتی با بیان اینکه سال 96 از یکهزار و 200 مورد سقط درمانی انجام شده در کشور 480 مورد آن مربوط به استان یزد بود، تاکید کرد: این امر مرهون تلاش فعالان این عرصه ،مشارکت و همکاری خانواده ها و زوج هاست، انتظار می رود روز برسد روندی را شاهد باشیم که تعداد معلولیت و بروز معلولیت های روز به روزکاهش پیدا کند .
همچنین با حضور عفتی مدیرکل بهزیستی استان یزد و مسئولان محلی سومین مرکز مشاوره همسو با بهزیستی در شهر میبد افتتاح شد.
برای تجهیز و راه اندازی این مرکز 1.5میلیارد ریال از محل بخش غیردولتی هزینه شده است که
به گفته عفتی ، وظیفه بهزیستی فراهم کردن بستر ارتقا سلامت جامعه است .
وی با بیان اینکه امکانات و شرایط خوبی در میبد فراهم است به اجرای طرح دانشنامه ازدواج برای نخستین بار در استان یزد در شهرستان میبد اشاره کرد و افزود: باید نوجوانان و جوانان ، مهارت های لازم در موضوعات مختلف زندگی را فرا بگیرند و اگر بی توجهی کنیم تبعات آن دامنگیر جامعه خواهد شد.
وی افزود: هرچند استان یزد از غنای فرهنگی خوبی برخوردار است اما امروز هیچ جامعه ای در شرایط فعلی از آسیب های اجتماعی و ناهنجاری ها در امان نیست .
عفتی خاطرنشان کرد: راه اندازی مراکز مشاوره در میبد نشان دهنده ،ظرفیت بالای کارشناسی است که می توان با این کار شاهد کاهش آسیب های اجتماعی در این شهرستان باشیم .
25 تیرماه در ایران روز بهزیستی و تامین اجتماعی نامگذاری شد.
سازمان بهزیستی، به موجب لایحه قانونی سال 1359 در جهت تحقق مفاد اصول ۳، ٢١ و ٢۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و در زمینه تحقق عدالت اجتماعی تشکیل شده است.
مرکز شهرستان 100هزار نفری میبد در 50کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد.
ص. ا/ 2047/

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *