اختلالات خواب عامل 25 درصد از مرگ و میرها

اختلالات خواب عامل 25 درصد از مرگ و میرها


«محمدتقی خرسندی آشتیانی» روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا، اظهار کرد: اختلالات خواب یکی از معضلات بزرگ جوامع است که بررسی های آماری نشان می دهد عامل بسیاری از تصادفات و صدمات حین کار، به دلیل اختلالات خواب است.
وی افزود: آمارهای بین المللی نشان می دهد که 20 درصد بروز تصادفات و صدمات هنگام کار، به دلیل خواب آلودگی است.
خرسندی یادآور شد: با در نظر گرفتن مرگ های ناگهانی در زمان خواب و تصادفات و صدمات می توان گفت اختلالات خواب، عامل 25 درصد از مرگ و میرها است.
این متخصص گوش، حلق و بینی، مشکلات تنفسی هنگام خواب که علامت آن خرخر کردن است را عامل اختلالات خواب عنوان کرد و یادآور شد: خرخر کردن ناشی از این است که یکی از راه های تنفسی دچار تنگی شده است و هوا به سختی از آن عبور می کند و گاه ممکن است موجب قطع تنفس شود.
خرسندی، یکی دیگر از دلایل خرخر کردن و رسیدن به مرحله ای که نفس کشیدن در حین خواب، سخت و دشوار می شود را تغییر بافت زندگی عنوان کرد و اظهار داشت: کم تحرکی و افزایش چاقی از جمله عوامل خرخر کردن و احساس خفگی در خواب است که زندگی نوین و مدرن آن را به ارمغان آورده است.
به بیان خرسندی، این افراد به‌دلیل تنگی مجاری تنفس، میزان اکسیژن خون آنها کاهش می‌یابد و افت اکسیژن باعث می‌شود خواب عمیقی نداشته باشند و طی روز آنچنان که باید سرحال نباشند. با ادامه این روند، باید به پزشک مراجعه کنند چرا که ممکن است به افزایش فشار خون و عوارضی همچون سکته‌های قلبی و مغزی و یا بیماری قند بینجامد.
افسردگی، بیماری‌های اضطرابی و کاهش یادگیری از دیگر عوارض این مشکل است که خرسندی به آن اشاره کرد وگفت: این مشکل در مردان دو برابر زنان دیده می‌شود و در زنان بعد از سن یائسگی به‌دلیل تغییر هورمون‌ها مشاهده می‌شود.
وی ضمن ابراز خرسندی از توجه به وضعیت اختلالات خواب در کشور، افزود: خوشبختانه در سال های اخیر مراکز متعددی تحت عنوان کلینیک خواب به صورت جدی بر روی این مساله کار می کنند.

**جراحی های زیبایی میدان دار جراحی های گوش، حلق و بینی
خرسندی در بخشی دیگر از این گفت و گو، از افزایش روزافزون جراحی های پلاستیک و زیبایی انتقاد کرد و آن را عامل عقب گرد جراحی های مهم و تخصصی دانست.
وی افزود: متاسفانه شرایط اقتصادی و فرهنگی باعث شده که افراد جامعه به بیماری خود کمتر توجه کنند و فقط به بحث زیبایی بپردازند. به عنوان نمونه، بیماری برای برطرف شدن مشکل شنوایی به ما مراجعه کرد که لاله گوش وی به دلیل حمل گوشواره سنگین باز شده بود. این بیمار در انتخاب درمان شنوایی یا لاله گوش، جراحی لاله گوش را ترجیح داد.
خرسندی آشتیانی، درباره پیامد افزایش تقاضای جراحی های زیبایی گفت: افزایش تقاضا و درآمد خوب باعث شده که پزشکان و جراحان با وجود این که توانایی انجام جراحی های مختلف و حساس را دارند به سمت جراحی زیبایی کشیده شوند و به مرور توانایی انجام عمل های جراحی خاص را از دست بدهند که این موضوع، ضربه بزرگی به جراحی های درمانی زده است.
وی افزود: الان متاسفانه اکثر فارغ التحصیلان، جذب رشته های پلاستیک آن هم جراحی زیبایی می شوند. با ادامه این روند،کم کم حوزه سروگردن از دست ما خارج می شود در حالی که بایست آن چه از گذشتگان کسب کرده ایم را کامل تر به آیندگان تحویل بدهیم.
شانزدهمین کنگره بین المللی انجمن علمی جراحان گوش، حلق و بینی امروز سه شنبه ( ششم آذر ) در مرکز همایش های رازی برگزار شد.
علمی**9294**1440

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *