ارتقای زیرساخت‌های آموزش به رفع معضلات کمک می‌کند

ارتقای زیرساخت‌های آموزش به رفع معضلات کمک می‌کندحجت‌الله ایوبی روز یکشنبه در مراسم امضای تفاهم‌نامه کمیسیون ملی یونسکو و دانشگاه خوارزمی گفت: دانشگاه خوارزمی را به عنوان دانشگاه تربیت معلم می‌شناسیم که این پیشینه خود افتخاری است. این دانشگاه همواره باید این جایگاه خود را حفظ کرده و ارتقا دهد؛ زیرا هیچ جایگاهی بالاتر از جایگاه معلمی و آموزش نیست.

ایوبی ادامه داد: در کمیسیون ملی یونسکو- ایران گروه‌های پنج‌گانه تخصصی در حوزه‌های آموزش، علوم طبیعی، علوم اجتماعی و انسانی، فرهنگ و هنر و ارتباطات و اطلاعات داریم که از این میان اولویت سازمان جهانی یونسکو، بخش آموزش است.

ارتقا آموزش؛ ضرورت بلایای طبیع

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو با بیان اینکه تا زیرساخت‌های آموزشی در تمام عرصه‌ها درست نشود، مشکلات و بحران‌های کشور حل نخواهد شد، اضافه کرد: خوشبختانه در عرصه مدیریت بلایای طبیعی و کاهش خسارات ناشی از آن، ظرفیت پژوهشی دانشگاه خوارزمی بسیار بالاست و در کمیسیون ملی یونسکو نیز در این خصوص گام‌های مؤثری برداشته شده و می‌توانیم با همکاری یکدیگر در این زمینه پیشرفت‌های چشمگیری در حوزه آموزش مدیران شهری کشورهای منطقه در خصوص مدیریت بحران و بلایای طبیعی داشته باشیم.

ایوبی اظهار داشت: در عرصه سلامت و مدیریت شهری یک بسته آموزشی طراحی و مدیران کلان‌شهر تهران را دعوت کرده و آموزش‌های لازم را در این خصوص به آنان دادیم و حتی این بسته آموزشی را برای مدیران شهری شهرهای دیگر نیز ارسال کردیم. دانشگاه خوارزمی نیز می‌تواند یک بسته آموزشی در حوزه سلامت طراحی کند و با همکاری کمیسیون ملی یونسکو در اختیار ارگان‌ها و نهادهای ذی‌ربط در شهرهای مختلف قرار دهد.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران از قدرت رسانه‌ها به عنوان ابزاری فرهنگی و هنری یاد کرد و گفت: کشوری هستیم که فیلمسازان زبده و جوانی را در اختیار داریم، آنها می‌توانند در عرصه ساخت فیلم‌های کوتاه، کلیپ‌ها و تیزرهای تبلیغاتی کارهای مؤثری انجام دهند. همچنین انجمن سینمای جوان را داریم که می‌توانیم از این پتانسیل‌ها در حوزه تبلیغات آموزشی خود مرتبط با اهداف مشترک یونسکو و دانشگاه خوارزمی بهره بگیریم.

همکاری یونسکو درباره کاهش خسارات بلایای طبیعی

عزیزالله حبیبی، رئیس دانشگاه خوارزمی نیز این جلسه را به‌عنوان نقطه آغازی از همکاری‌های مشترک در حوزه‌های مختلف آموزشی میان کمیسیون ملی یونسکو- ایران و دانشگاه خوارزمی برشمرد و ابراز امیدواری کرد به ویژه در بخش آشنایی جامعه با آموزش در حوزه مدیریت بلایای طبیعی و کاهش خسارات ناشی از آن و معرفی ریسک و بحران، با استفاده از تجربیات کمیسیون ملی یونسکو در این زمینه‌ها بتوان قدم‌های رو به جلویی برداشت.

در این جلسه نسرین فخری، مدیر گروه آموزش و آرش امینی مدیرکل حوزه ریاست کمیسیون ملی یونسکو- ایران و سید محمود فاطمی عقدا، رئیس پژوهشکده کاربردی بلایای طبیعی و مدیریت ریسک و مرتضی تهامی، معاون فرهنگی دانشگاه خوارزمی حضور داشتند.

تفاهم‌نامه همکاری بین کمیسیون ملی یونسکو – ایران و دانشگاه خوارزمی برای ایجاد و گسترش همکاری‌های علمی، آموزشی و پژوهشی، پیشنهاد طرح‌های مطالعاتی وآموزشی با هدف ارتقا مطالعات و طرح‌های علمی و آموزشی مرتبط با وظایف و بهره‌گیری از امکانات و توانمندی‌های علمی، تخصصی، مشورتی، تجهیزاتی و کتابخانه‌ای مشترک در دفتر دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران، منعقد شد.

زمینه‌های همکاری تشکیل کمیته‌های علمی و فنی مشترک به‌منظور پشتیبانی تکنیکی انجام، بررسی، برنامه‌ریزی و تدوین طرح‌های مشترک مورد نیاز در سطح ملی و بین‌المللی و معرفی توانمندی‌های کمیسیون و دانشگاه به سایر دستگاه‌ها یا ارگان‌های داخلی و خارجی را نیز در برمی‌گیرد.

همکاری برای طراحی، برنامه‌ریزی و اجرای دوره‌های آموزشی مرتبط با اهداف مشترک، پیشنهاد و انجام طرح‌های پژوهشی، مطالعاتی و آموزشی، پشتیبانی برگزاری دوره‌های علمی تخصصی و کارگاه‌های آموزشی طرف‌ها، تألیف محتوی آموزشی برای دوره‌های آموزشی مرتبط با اهداف مشترک، برگزاری و پشتیبانی همایش‌ها، سمینارها، گردهمایی‌ها، بررسی، برنامه‌ریزی و تدوین طرح‌های مشترک مورد نیاز در سطح استانی، ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی، از جمله مفاد این تفاهم‌نامه است.

همچنین کمیسیون ملی یونسکو – ایران و دانشگاه خوارزمی در انتشار کتب، مجلات و مقالات علمی حاصل از نتایج طرح‌های مشترک در زمینه‌های مورد توافق، برگزاری نمایشگاه در زمینه‌های مورد توافق، تبادل تجارب و استفاده از توان اساتید و کارشناسان، منابع و اطلاعات علمی، امکانات اجرایی طرف‌ها، معرفی توانمندی‌های دانشگاه و کمیسیون به سایر دستگاه‌ها یا ارگان‌های داخلی و خارجی، با یکدیگر همکاری می‌کنند.

همچنین مقرر شد مراحل عملیاتی شدن این تفاهم نامه با تشکیل یک کمیته اجرایی با حضور نمایندگان طرف‌ها شامل ریاست پژوهشکده کاربردی بلایای طبیعی از طرف دانشگاه و مدیر گروه آموزش کمیسیون ملی یونسکو- ایران از طرف این کمیسیون پیگیری شود و این کمیته به صورت منظم برای نظارت و پیشبرد تفاهم‌نامه تشکیل جلسه دهد.

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *