اردوگاه نگهداری معتادان در نهاوند راه اندازی می شود

اردوگاه نگهداری معتادان در نهاوند راه اندازی می شودسرهنگ پاسدار شهرام صادقی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران بیان کرد: بر اساس توافق نامه ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور این مراکرز در ۱۰ استان از جمله همدان باید دایر می شد که نهاوند برای راه اندازی این مرکز انتخاب شد.

وی اضافه کرد: بنابراین در حوزه درمان معتادان این مرکز دایر و با ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجرا است که مهمترین اولویت این اردوگاهعلاوه بر درمان، ایجاد فرصت های شغلی برای بهبود یافتگان است.

معاون اجتماعی سپاه انصار الحسین (ع) استان همدان اظهار داشت: در این راستا با بخش خصوصی وارد مذاکره شده تا پس از بهبود معتادان آنها را در کارگاه ها و واحدهای تولید به کار می گیرند.

سرهنگ صادقی بیان کرد: معتادان متجاهر به مدت سه ماه در این مرکز تحت درمان و مشاوره قرار گرفته و چنانچه پس از ترخیص از این مرکز دوباره دستگیر شوند طبق قانون راهی زندان می شوند.

وی ادامه داد: معتادان پس از ورود به این مرکز به مدت یکماه قرنطینه و سم زدایی شده سپس مراحل درمان، مشاوره، صیانت و حمایت از بهبود یافتگان صورت می گیرد.

معاون اجتماعی سپاه انصار الحسین (ع) استان همدان گفت: بی توجهی به بهبود یافتگان از اعتیاد، طرد شدن از سوی خانواده و اجتماع و فراهم نبودن فرصت شغلی موجب بازگشت مجدد آنها به دامن اعتیاد می شود، بنابراین صیانت پس از خروج و بازگشت به جامعه از اولویت‌های این معاونت است.

سرهنگ صادقی یادآوری کرد: معاونت اجتماعی سپاه ذیل سازمان بسیج مستضعفین از اواخر سال ۹۷ شکل گرفت و بخشی از فعالیت های بسیج سازندگی، امور نخبگان، امر به معروف و نهی از منکر، سمن ها و معاونت فرهنگی به این معاونت واگذار شد.
وی گفت: این معاونت با رویکرد خدمات اجتماعی و حمایت از نیازمندان، مقابله با آسیب های اجتماعی از جمله کاهش اعتیاد با رویکرد پیشگیری، درمان و مقابله، کاهش طلاق، ترویج ازدواج آسان، حجاب و عفاف، امر به معرف و نهی از منکر، صیانت از خانواده های آسیب پذیر، تحکیم بنیان خانواده و فعالیت در مناطق آسیب پذیر دایر شده است.

معاون اجتماعی سپاه انصار الحسین (ع) استان همدان افزود: در حوزه کاهش اعتیاد، بیشترین تمرکز این معاونت در زمینه پیشگیری است که در این راستا نشست های مختلف در شهرستان ها برگزار می شود.

سرهنگ صادقی گفت: همچنین در راستای کاهش آمار طلاق بنا داریم سلسله نشست هایی با محوریت پیشگیری از طلاق، آموزش مهارت های زندگی، تحکیم بنیان خانواده و آموزش مهارت های زندگی قبل، حین و بعد از ازدواج برگزار شود
وی افزود: برای کمک به ترویج فرهنگ ازدواج آسان جهیزیه خانواده های نیازمند تامین شده و سالن های سپاه همدان برای برگزاری مراسم ازدواج در اختیار آنها قرار می گیرد.

معاون اجتماعی سپاه انصار الحسین (ع) استان همدان ابراز امیدواری کرد بتوان تشریفات زائی و برخی از سنت‌های غلط و رایج در آیین‌های ازدواج و بعد از ازدواج را با فرهنگ سازی و استفاده از ظرفیت و توان رسانه‌ها حذف کرد.

سرهنگ صادقی ارائه خدمات اجتماعی را از دیگر رویکرد معاونت اجتماعی دانست و اضافه کرد: هدف سپاه حمایت از خانواده های نیازمند ساکن در حواشی شهر، زنان بی سرپرست و بدسرپرست است.

وی ادامه داد: همچنین با همکاری بهزیستی و آموزش و پرورش کودکان کار شناسایی و در زمینه ادامه تحصیل و اشتغال آنها با بهره گیری از توان خیران، چاره جویی و برنامه ریزی می شود.

معاون اجتماعی سپاه انصار الحسین (ع) استان همدان گفت: همچنین امسال ۲ کلینیک خانواده در مرکز استان و بهار راه اندازی شده و از اماکن موجود برای دایر کردن این مراکز استفاده می شود.

۷۵۲۶/‏

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *