استاندار: بخش معدن کهگیلویه و بویراحمد از رکود خارج شود

استاندار: بخش معدن کهگیلویه و بویراحمد از رکود خارج شودعلی محمد احمدی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: دولت، امسال با جدیت به دنبال تولید و اشتغال است و با توجه به فرمایشهای رهبری تحقق شعار امسال یعنی «رونق تولید» موجب ایجاد تحول در بخشهای مختلف، افزایش اشتغال، رفع مشکلات معیشتی، اصلاح نظام بانکی، افزایش ارزش پول ملی و توازن بودجه‌ای خواهد شد.

وی افزود: بخش معادن کهگیلویه و بویراحمد که دارای ظرفیت‌های بالقوه ای است، می‌تواند در تولید و اشتغال به درآمدزایی و ارز آوری استان کمک کند.
احمدی بیان کرد: برای بهره برداری و فعال سازی بیشتر و تقویت حوزه معدنی استان امسال باید یک اجماع کلی و وحدت رویه در حوزه مدیریتی بخش دولتی، بخش خصوصی و سرمایه گذار، خانه صنعت و معدن، اتاق بازرگانی و تشکل های معدنی به وجود آید.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه تشکیل شورای معادن به عنوان یک شورای نوپا با دستورالعمل و اختیارات بالایی که دارد، گفت: این مهم می‌تواند جهشی به این حوزه دهد.

وی تصریح کرد: این شورا وظایف خود را منحصر به صدور مجوزها نکند بلکه در تلاش باشد تا به معادن استان تحرک ببخشد.
احمدی با اشاره به موضوع معادن فسفات چرام و ظرفیت‌های بالای معادن گچ در گچساران، افزود: بهره برداری از این ۲ معدن باید رونق بگیرد.
احمدی ابراز داشت: استان شرایط، ظرفیت و موقعیت خوبی در بخش معادن دارد و می توان با کمک و همکاری معاون وزیر و رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) به این بخش تحرک بخشید.
وی یادآور شد: در همین راستا جلسه ای با حضور مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی با مسئول ایمیدرو در تهران برگزار خواهد شد و موضوع معادن استان را پیگیری خواهیم کرد.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد در خصوص سرمایه گذار کارخانه تولید گچ در گچساران، گفت: این سرمایه گذار نزدیک ۹ سال است که در تکاپوی کارخانه تولید گچ است با اینکه ۹ میلیارد ریال دریافت کرده اما کاری انجام نشده و همچنان این موضوع بلاتکلیف مانده است.
احمدی ابراز داشت: به این سرمایه گذار مدت سه ماه فرصت داده می شود تا تکلیف این طرح را مشخص کند.

کهگیلویه و بویراحمد در جنوب کشور جزو مناطق حوزه زاگرس و از نظر معادن در حوزه رسوبی غیر فلزی قرار دارد.
هر چند کهگیلویه و بویراحمد از نظر معادن جزو مناطق بسیار غنی کشور محسوب نمی شود اما پتانسیل های خوبی دراین حوزه وجود دارد که در صورت بهره برداری مناسب می‌تواند به صادرات، ایجاد اشتغال، رونق تولید و تحقق شعار سال منجر شود.
به گفته مسئولان تاکنون ۷۵ فقره پروانه بهره برداری معدنی با حجم سرمایه گذاری افزون بر سه هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال در این استان صادر شده است.
مسئولان می گویندکه این تعداد واحد معدنی با اشتغال ۷۵۴ نفر و دارای بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تن ذخیره معدنی هستند.
در حال حاضر ۴۷ واحد معدنی در کهگیلویه و بویراحمد فعال هستند که سالانه آن حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تُن محصول تولید می کنند.
کشف نخستین ذخیره معدنی نیترات کشور در بخش دیشموک کهگیلویه و بویراحمد، ایران را در جمع کشورهای دارای این ماده معدنی راهبردی قرار داده است.

اقتصاد کشور وابسته به نفت است و بهترین جایگزین برای این محصول معادن است.

۹۸۶۸/‏۶۱۱۰

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *