استفاده از بزاق خرس برای آزمایش سریع آنتی بیوتیک ها

استفاده از بزاق خرس برای آزمایش سریع آنتی بیوتیک ها


به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، بسیاری از جانوران وحشی از میکروب های بدن خود برای محافظت در برابر میکروب های خطرناک موجود در محیط بهره می برند و این میکروب ها یک منبع ناشناخته آنتی بیوتیک هستند. این فناوری جدید امکان آزمایش گونه های میکروبی موجود در بدن جانوران وحشی را به صورت مستقل فراهم می کند و ابزار توانمندی برای کشف آنتی بیوتیک های تولید شده توسط این گونه های میکروبی محسوب می شود.
این فناوری شامل انتقال باکتری از بزاق جانوران وحشی یا سایر گونه های زیستی به همراه آنتی بیوتیک ها به درون قطره ای روغن است تا مشخص شود که آیا آنتی بیوتیک قادر است مانع تکثیر باکتری های خطرناک از جمله Staphylococcus aureus شود یا کارآیی لازم را ندارد.
محققان برای آزمایش این فناوری یک خرس قهوه ای را به دام انداختند و پس از اتمام آزمایش آن را در طبیعت رها کردند. در جریان کار از ماشین آلات پیچیده ای برای تولید و دسته بندی صدها هزار قطره روغن حاوی باکتری استفاده کردند و بالاخره توانستند یک قطره روغن فاقد باکتری Staphylococcus aureus را بیابند. باکتری مفیدی که توانسته بود در این قطره روغن، Staphylococcus aureus را نابود کند، نوعی آنتی بیوتیک شناخته شده موسوم به آمیکوماسین را تولید می کند.
جدا کردن گونه های باکتری با استفاده از قطرات روغن امکان بررسی واکنش آن ها را به محرک های مختلف از آنتی بیوتیک ها فراهم کرده و مانع تعامل آن ها با میکروبیوم های پیچیده می شود. این شیوه جدید امکان تجزیه و تحلیل نحوه واکنش و تعغییرات میکروبیوم را در زمان استفاده از داروهای مختلف فراهم می کند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.
علمی (6)**9259**1584

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *