استفاده از میدان مغناطیسی برای کنترل درد

استفاده از میدان مغناطیسی برای کنترل درد


به گزارش روز چهارشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، محققان از ذرات مغناطیسی موجود در ژل برای کنترل آن دسته از پروتئین های سلول ها که نسبت به محرک های مکانیکی واکنش نشان می دهند، استفاده کردند. این سلول ها در غشای سلول قرار دارند و جریان یون های مشخصی را کنترل می کنند. علاوه بر این در احساس لامسه و درد نقش مهمی را ایفا می کنند.
محققان برای تولید ژل مغناطیسی، کار خود را با اسید هیالورونیک آغاز کردند که یک ترکیب شیمیایی آلی و ژل مانند است و به طور طبیعی در ستون فقرات و مغز وجود دارد. این ماده به طور مصنوعی نیز تولید می شود و در مواد آرایشی و بهداشتی به عنوان فیلتر و مانع رطوبت کاربرد دارد. محققان ذرات مغناطیسی را درون این ژل وارد کرده و سپس نوعی سلول عصبی اولیه را درون ژل رشد دادند.
در آزمایشات اولیه محققان سعی کردند با استفاده از میدان مغناطیسی نوعی نیروی فشار را روی ذرات اعمال کنند که البته این فشار به سلول های عصبی درون ژل نیز منتقل شد. در نتیجه این آزمایش مشخص شد نیروهای مکانیکی حاصل از میدان مغناطیسی موجب افزایش میزان یون های کلسیم درون نورون ها می شود. افزایش یون ها نشان دهنده واکنش نورون ها به نیرو است. با افزایش مستمر میزان نیروی اعمال شده در طول زمان، نورون ها از طریق کاهش سیگنال های درد خود را با این تحریک مستمر سازگار کردند.
محققان امیدوارند با استفاده از نتایج این تحقیقات روش های جدیدی را برای کنترل تغییرات درون سلولی با استفاده از نیروهای فیزیکی در مقیاس کوچک، توسعه دهند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Advanced Materials منتشر شده است.
علمی (6)**9259**1440

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *