افرادی که نباید خون اهدا کنند

افرادی که نباید خون اهدا کنند


به گزارش روز یکشنبه ایرنا از شبکه هپاتیت کشور، دکتر سید موید علویان افزود: در حال حاضر خون های اهدایی و فرآورده های آن بی خطر بوده و در 20 سال اخیر فعالیت های سازمان انتقال خون در جهت انتخاب اهدای سالم، انجام تست های غربالگری دقیق و حذف افراد پرخطر از مقوله اهدای خون، سبب کاهش هپاتیت B و C در جامعه ما شده است.
وی ادامه داد: واکسیناسیون هپاتیت B در اهداکنندگان مستمر، اقدامی موثر در کاهش هپاتیت B به حساب می آید. راه های انتقال هپاتیت B در ایران بیشتر در افراد با سابقه فامیلی خصوصا از طریق مادر به نوزاد، حجامت و خالکوبی غیر بهداشتی و افراد با سابقه رفتارهای پرخطر می باشد در صورتیکه هپاتیت C بیشتر در معتادان تزریقی دیده می شود.
رئیس شبکه هپاتیت کشور به همه ایرانیان توصیه کرد که یکبار آزمایش هپاتیت B را انجام دهند تا افراد در معرض خطر از لحاظ هپاتیت B و C بررسی شوند.در حال حاضر 1.5 میلیون نفر ایرانی ناقل ویروس هپاتیت B و 350 هزار نفر ناقل ویروس هپاتیت C هستند.
علویان تصریح کرد: برنامه های وزارت بهداشت در چندین سال اخیر در غربالگری خانم های باردار جهت هپاتیت B ، تلقیح واکسن به تمامی نوزادان و تزریق آمپول ایمونوگلوبولین به نوزادان مادران مبتلا سبب شده تا میزان موارد جدید ابتلا در جامعه ایرانی بطور جدی کاهش یابد.
وی افزود: مشکلی که امروز با آن مواجه هستیم کمبود آمپول ایمونوگلوبولین در چند ماه اخیر درکشور بوده که سبب سرگردانی و نگرانی مادران باردار مبتلا و آسیب به برنامه کنترل هپاتیت در کشور شده است.
رئیس شبکه هپاتیت ایران تاکید کردند بدون شک هزینه تهیه این دارو بسیار پایین تر از هزینه های کنترل هپاتیت B است که بر
بیمار و کشور تحمیل می شود.
هپاتیت به معنی التهاب در پارانشیم کبد است و به دلایل مختلفی می‌ تواند ایجاد شود که بعضی از آنها قابل سرایت هستند و برخی مسری نیستند. از عواملی که ایجاد هپاتیت می‌کنند می‌توان به افراط در مصرف الکل، اثر برخی داروها، آلودگی به باکتری و هم‌چنین ویروس اشاره نمود. هپاتیت ویروسی منجر به عفونت کبدی می شود.
عامل بیماری هپاتیت یک ویروس است و در ابتدا می‌تواند مثل یک سرماخوردگی بروز نماید؛ ولی بیماری مزمن هپاتیت ‘C’ بر عکس سرماخوردگی معمولی به دلیل از کار افتادن کبد و مشکل بودن درمان می‌تواند حیات بیمار را تهدید کند.
بیشتر مبتلایان به هپاتیت از نوع C و B علائمی ندارد. برخی از این بیماران علائم سرشتی عفونت ویروسی را نشان می‌دهند از قبیل خستگی، دل درد، درد عضلانی و تهوع و بی اشتهایی، ولی در موارد پیشرفته علائم نارسایی کبدی بروز می‌کند که شامل تورم شکم، اندامها، یرقان و خونریزی‌های گوارشی و … است.
از 15 اردیبهشت ماه تا 21 اردیبهشت در کشور ما، هفته سلامت گوارش نامگذاری شده که تاکید امسال این هفته بر بیمارهای هپاتیت های ویروسی B و C است.
علمی (1) ** 1201 **1440

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *