افزایش ابتلای کودکان به دیابت نوع 2 در دنیا

افزایش ابتلای کودکان به دیابت نوع 2 در دنیا


دکتر علی طالع روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: دیابت نوع 2 در سنین کودکی به دلیل سبک نامناسب زندگی، کم تحرکی، تغذیه نامناسب و چاقی روز به روز در حال افزایش بوده که این موضوع زنگ خطر جدی برای سلامت کودکان است.
فوق تخصص غدد و متابولیسم کودکان ادامه داد: در دیابت نوع 2 عمده ترین روش درمان و پیشگیری در ابتدا اصلاح سبک زندگی با رژیم غذایی مناسب و فعالیت فیزیکی است و درصورت عدم درمان مناسب با این روش، از داروی خوراکی ضددیابت و درنهایت انسولین باید استفاده کرد که فقط چند داروی خوراکی ضد دیابت در کودکان قابل استفاده است.
وی اظهار داشت:سالانه حدود 10 درصد به جمعیت مبتلایان به انواع دیابت در تمام سنین در دنیا افزوده می شود که این موضوع می تواند در آینده نزدیک به یک فاجعه بزرگ تبدیل شود.
طالع ادامه داد: هرچند آمار دقیقی از کودکان مبتلا به دیابت در استان های مختلف نداریم اما براساس شرایط زندگی افراد، تغذیه و شرایط اجتماعی و اقتصادی و ژنتیک این آمار متفاوت بوده و در برخی از استان ها مانند استان های شمالی و مرکزی، علاوه بر بزرگسالان در کودکان هم شیوع بیشتری دارد.
فوق تخصص غدد و متابولیسم کودکان ادامه داد که شیوع دیابت نوع 2 در دنیا در بین کودکان در حال تبدیل شدن به اپیدمی است و دست اندرکاران باید اقدامات جدی تری برای کاهش آن به عمل آورند.

**تغذیه و فعالیت مناسب از راه های اصلی کنترل دیابت نوع 1 در کودکان است
این فوق تخصص غدد و متابولیسم کودکان با اشاره به اینکه علاوه بر دیابت نوع 2، دیابت نوع 1 هم در کشور در حال افزایش است، بیان داشت: در کنار استفاده از انسولین، تغذیه و فعالیت مناسب هم از دیگر راه های اصلی کنترل بیماری در کودکان است.
وی شایع ترین نوع دیابت در کودکان را دیابت نوع 1 اعلام کرد و گفت: انسولین اصلی ترین درمان برای کنترل بیماری دیابت نوع 1 است و این بیماری، درمان داروی خوراکی ندارد. درحال حاضر دارویی برای پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع 1 در کودکان نداریم ، اما تحقیقات زیادی درحال انجام است.
طالع با اشاره به اینکه 80 تا 90 درصد مبتلایان به دیابت درکودکان دیابت نوع 1 دارند، بیان داشت: والدین و کودکان باید روش استفاده صحیح از انسولین را بدانند و اگر درست از آن استفاده نکنند، کنترل خوبی بر قند خون نخواهند داشت.

** عوارض عدم کنترل دیابت در کودکان
طالع در پاسخ به این سوال که اگر دیابت کنترل نشود یا انسولین به موقع زده نشود چه خطراتی در کمین کودکان خواهد بود؟ گفت: این کار یکسری عوارض حاد دارد که قند خون خیلی افزایش پیدا می کند و فرد دچار کمای «کتو اسیدوز دیابتی» می شود که می تواند خطر مرگ همراه داشته باشد.
وی ادامه داد: اگر بیمار کنترل قند مناسبی نداشته باشد، در بلند مدت دچار عوارض مزمنی مانند قلبی و عروقی، چشمی و کلیوی و زخم پا می شود که هر کدام اینها می تواند طول عمر فرد بیمار را کم کند و کیفیت زندگی را کاهش دهد.
علمی ** 1201 **1440

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *