اقدامی دیرهنگام – ایرنا

اقدامی دیرهنگام – ایرناروزنامه اعتماد در یادداشتی به قلم محمود فاضلی، نوشته است: سخنگوی دولت در جدیدترین اظهاراتش اعلام کرده است با دستور رییس‌جمهور از این پس گردشگران خارجی بدون مهر فیزیکی و ثبت در پاسپورت می‌توانند به ایران سفر کنند. به گفته او، برای جذب بیشتر گردشگران خارجی و اینکه امریکا در برنامه‌های تروریستی اقتصادی که دنبال می‌کند، شرایطی ایجاد کرده که هرکس به ایران می‌آید ممکن است به نحوی بترسد و بعدها دچار مشکل یا تحریم شود، آقای روحانی دستور دادند که این گردشگران بدون مهر و ثبت در پاسپورت به ایران سفر کنند که قرار است در همه فرودگاه‌ها اجرا شود. ظریف وزیر خارجه نیز با اشاره به این موضوع، تاکید کرده است هیات دولت تصمیم گرفت این وضعیت که در فرودگاه امام داریم به تمام فرودگاه‌های کشور تعمیم داده شود و با نیروی انتظامی و پلیس گذرنامه در حال رایزنی و همکاری هستیم.

وزارت خارجه مدت‌هاست ویزای الکترونیک صادر می‌کند و این ویزا در گذرنامه‌ها درج نمی‌شود و در اکثر کشورهای دنیا هم به همین ترتیب ویزا صادر می‌شود. این تصمیم اگرچه دیرهنگام صورت می‌گیرد اما بی‌شک اجرای سریع‌تر آن گام مهمی برای جذب بیشتر جهانگرد خارجی و کاهش مشکلات متقاضیان ورود به ایران است. در سال‌های گذشته گروهی از شخصیت‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جهان به دلیل تهدید رسمی امریکا از سفر به ایران خودداری کرده و همین امر در ابتدا تا حدودی صنعت جهانگردی ایران را تحت تاثیر قرار داد. در سال‌های اخیر برخی تجار خارجی نگران مهر ویزای ایران در گذرنامه‌های خود هستند اما از اواخر سال ۹۷ تاکنون هیچ‌گونه مهر روادیدی در پاسپورت‌های هیات‌های تجاری ثبت نمی‌شود. تغییر قوانین مهاجرت یکی از شعارهای انتخاباتی ترامپ، رییس‌جمهوری امریکا بود و در دوره ریاست‌جمهوری او مقررات جدیدی برای صدور ویزای امریکا برای شهروندان برخی کشورها از جمله ایران یا برای کسانی که به این کشور سفر می‌کنند، اعمال شد. این کشور با تغییر قانون معافیت ویزا، به شکلی غیرمستقیم سعی کرد گردشگری ایران را در معرض تهدید قرار دهد. حتی تعدادی از کنسولگری‌ها و سفارتخانه‌های امریکا در برخی کشورهای آسیایی، اروپایی و حتی همسایگان ایران، علنی آژانس‌های گردشگری را تحت فشار قرار داده و تهدید می‌کنند که به ایران توریست نفرستند.

جدیداً نیز این تدابیر تشدید شده و وزارت خارجه امریکا اعلام کرده که برای صدور ویزای این کشور، ارایه نام کاربری متقاضی ویزا در شبکه‌های اجتماعی و آدرس‌های پست‌های الکترونیکی او در پنج سال گذشته الزامی است. در امریکا قانونی به نام معافیت ویزا برای اتباع ۳۸ کشور که ۲۳ کشور آن جزو اتحادیه اروپا هستند، وجود دارد که بیش از ۳۵ سال پیش وضع شد. بر این اساس اتباع این کشورها می‌توانند بدون دریافت ویزا ۹۰ روز در خاک امریکا بمانند. در سال ۲۰۱۶ اعضای کنگره امریکا به قانون بودجه‌بندی را اضافه کرد که به موجب آن افرادی که بعد از سال ۲۰۱۱ به شش کشور مسلمانِ ایران، لیبی، سودان، سومالی، سوریه و یمن سفر کرده‌اند، نمی‌توانند بدون ویزا به امریکا سفر کنند.

وزارت امنیت داخلی امریکا پس از ارزیابی ۲۰۰ کشور جهان از لحاظ نحوه بررسی سوابق متقاضیان دریافت روادید ورود به امریکا از نظر «تهدید تروریستی»، تشخیص داده است که در «معدود کشورهایی» همکاری مقامات رسمی با امریکا در این زمینه کافی نبود و صدور ویزا برای شهروندان این کشورها محدود شد. با وجود فشار امریکا این تصمیم در سفر گردشگران اروپایی و امریکایی به ایران تاثیر چندانی نداشت. در سال ۱۳۹۴ که فرمان محدودیت ویزا از سوی دولت امریکا صادر شد طبق آمار سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، ۵ میلیون و ۱۸۱ هزار و ۱۸ تبعه خارجی به ایران سفر کردند که در سال بعد، این آمار حدود ۵ درصد کمتر شد و شمار اتباع خارجی که به ایران آمدند به ۴ میلیون و ۹۰۱ هزار و ۸۴ نفر رسید که البته علت این افت را بیشتر باید در قیمت بالای تورهای آن زمان ایران جست‌وجو کرد. در سال ۹۶ گردشگری ایران دوباره روی نمودار صعود قرار گرفت و با ورود ۵ میلیون و ۱۱۳ هزار و ۵۲۴ مسافر و تبعه خارجی به ایران ۴.۳۳ درصد رشد در گردشگری رقم خورد. طبق اعلام سازمان میراث فرهنگی، در ۹ ماه نخست سال ۹۷ که همزمان با خروج یکجانبه امریکا از برجام شد، ورود گردشگران خارجی به ایران ۵۶ درصد رشد داشته و از ۶ میلیون نفر مسافر خارجی عبور کرد.

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *