اقدام سفیر انگلیس می‌تواند توطئه‌ای برای تخریب روابط ایران با اروپا باشد

اقدام سفیر انگلیس می‌تواند توطئه‌ای برای تخریب روابط ایران با اروپا باشد«علی نجفی خوشرودی» درباره علت حضور سفیر انگلیس در میان معترضین به سقوط هواپیمای اوکراینی به خبرنگار ایرنا گفت: به عنوان یک دیپلمات می‌گویم که اقدام سفیر انگلیس و حضور وی در میان مردم معترض بسیار مورد شگفتی است.

سفیر سابق ایران در قرقیزستان خاطرنشان کرد: ما باید در خصوص عمدی بودن این اقدام و اتفاق برای بهانه‌گیری تامل جدی داشته باشیم. این احتمال وجود دارد که اقدام سفیر انگلیس برای ساخت بهانه ای جدید به هدف ایجاد دور جدید تخریب روابط ایران و اروپا انجام شده باشد.

این کارشناس ارشد روابط بین الملل با اشاره به مطالبه ای که برخی افراد درباره اقدام سریع وزارت خارجه در مقابل این اقدام سفیر انگلیس مطرح می‌کنند، ضمن تاکید بر لزوم تدبیر بیشتر اظهار داشت: درچنین شرایطی شایسته است وزرات خارجه ابعاد پیچیده این مسئله را بررسی و پیگیری کند. در واقع ممکن است این اقدام یک دام و تله‌ای باشد، برای این که ایران را درگیر اقدامات عجولانه بکند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درخصوص سناریوهای قابل پیش بینی نیز گفت: به عنوان مثال ایران عذر سفیر انگلیس را به بهانه این اقدام خارج از عرف دیپلماتیک بخواهد و آن‌ها هم در اقدامی متقابل عذر سفیر ایران را خواهند خواست تا روابط ایران با انگلیس به سطح پایینی برسد یا حتی تعطیل شود. همین مسئله می تواند طراحی شده باشد تا از این طریق دومینویی از اتفاقات پی در پی در تخریب روابط ایران و اروپا راه بیفتد.

نجفی خوشرودی در پایان تاکید کرد: این اقدام سفیر انگلیس می‌تواند طراحی و نقشه ای مخرب باشد و ما باید در مواجهه با آن هوشیار باشیم.

سفیر انگلیس در ایران روز شنبه در تجمع اعتراضی که برخی شهروندان ایرانی در سوگ جانباختگان هواپیمای مسافربری اوکراین تشکیل داده بودند، حاضر شده و در حال فیلم برداری از تجمع کنندگان دستگیر می‌شود.
وی بعد از شناسایی وی توسط مامورین انتظامی به علت دارا بودن مصونیت دیپلماتیک آزاد می گردد.
طی روزهای اخیر برخی چهره‌های سیاسی از جمله بسیاری از نمایندگان فراکسیون ولایی خواستار برخورد قاطع و سریع وزارت خارجه با این اقدام خارج از عرف سفیر انگلیس شده‌اند.

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *