امام خمینی (ره) مردم را تصمیم گیرنده اصلی می دانست

امام خمینی (ره) مردم را تصمیم گیرنده اصلی می دانست«محمد حسن قدیری ابیانه» روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا اظهار کرد: اتفاقی که در زمینه مردم سالاری در ایران رخ داده در تاریخ جهان بی سابقه است. در هیچ دموکراسی، نظام حقوقی یا انقلابی به جز کشور ایران در طول ۴۰ سال به طور مکرر انتخابات فراگیر با حضور حداکثری مردم برگزار نشده است که این موضوع ناشی از تفکر امام خمینی (ره) است.

وی ادامه داد: دیدگاه امام (ره) مردم سالاری دینی بود، به این معنا که در کشور قوانین اسلامی حاکم باشد و مردم منتخبین خود را انتخاب کنند. این نوع مردم سالاری در مسیر تقویت اسلام است همچنین در قانون اساسی و رفراندوم جمهوری اسلامی بر اسلامیت نظام تاکید شده است.

مدیر انجمن نخبگان جهان اسلام اظهار کرد: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند و نظر امام (ره) نیز بر این اساس بود، «انتخابات حق الناس است و باید محترم شمرده شود و کسی نمی‌تواند در آرای عمومی مداخله کند.» بنابراین مردم سالاری در نظام جمهوری اسلامی از جایگاه والایی برخوردار است.

قدیری ابیانه با اشاره به شرایط کنونی کشور، عنوان کرد: نیاز است مردم در انتخاب مسئولان دقت لازم را داشته باشند و به وظایف خود در زمینه‌های مختلف کشور عمل کنند.

وی اضافه کرد: در صدر اسلام  به دلیل عمل نکردن مردم به وظایف خود امام علی (ع) دیرتر از زمان تعیین شده به خلافت رسید؛ بنابراین در مقابل مسائل کشور مردم و مسئولین به یک اندازه وظیفه دارند.

عضو شورای بین المللی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به وضع اقتصادی کشور، اظهار کرد: مطلوب است مردم سبک اقتصادی و فرهنگی زندگی خود را تغییر داده و کار و تلاش را سرلوحه خود قرار دهند که این مهم یکی از وظایف ملت ایران است.

** انقلاب اسلامی و شکل گیری قطب بزرگ تمدن اسلامی

قدیری ابیانه در ادامه عنوان کرد: نخستین میراث مهم امام خمینی (ره) برای ملت ایران سرنگونی نظام شاهنشاهی است که در آن زمان بیگانگان مثل آمریکا و انگلیس بر کشور حاکم بودند.

وی گفت: دومین میراث امام رحل بنا نهادن جمهوری اسلامی در کشور بود؛ که مردم صاحب حق رأی و تعیین سرنوشت شدند و بنا به خواسته ملت و با هدایت امام (ره) قوانین اسلامی به عنوان قوانین حاکم بر کشور شناخته شد.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: با حاکمیت نظام اسلامی یک اسلام شناس (فقیه) در راس تمام امور قرار گرفت، در نتیجه با حاکمیت نظام ولایی ایران از زیر سلطه استعمار بیرون آمد و حتی پس از رحلت امام خمینی (ره) نیز روز به روز بر قدرت ایران در سطح جهانی افزوده شده است.

عضو شورای بین المللی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تصریح کرد: هم اکنون نفوذ ایران تا مدیترانه گسترش یافته و زمینه‌های لازم برای آزاد سازی ذهنی و عملی ملت‌ها اعم از عراق، سوریه، لبنان و یمن فراهم شده است. در حقیقت انقلاب اسلامی زمینه ساز شکل گیری قطب بزرگ تمدن اسلامی در جهان است به صورتی که شکل گیری هر اتفاقی در جهان، در نهایت به نفع ایران به پایان می‌رسد.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال اتحاد جماهیر شوروی نابود و چند کشور اسلامی در شمال ایران شکل گرفت. همچنین با بر هم خوردن اتحاد آمریکا و روسیه بر سر اکراین تهدیدات زیادی از کشور دور شد و با روی کار آمدن ترامپ آمریکا در سطح بین الملل رسوا شد که تمامی این اتفاقات به دلیل وجود امام خمینی (ره) است که جمهوری اسلامی را در کشور بنیان گذاری کرد.

دانام **۹۴۶۵** ۱۲۰۰

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *