امکان تشخیص اسکیزوفرنی با ابزار اپتومتری فراهم شد

امکان تشخیص اسکیزوفرنی با ابزار اپتومتری فراهم شد


به گزارش روز پنجشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیکال ساینس، این تحقیقات با کمک 50 داوطلب انجام شد که نیمی از آنها به اسکیزوفرنی مبتلا و نیم دیگر فاقد هرگونه بیماری روانی بودند. برای انجام این آزمایش محققان از یک ابزار دستی موسوم به RETeval استفاده کردند که معمولا برای معاینه شبکیه چشم مورد استفاده قرار می گیرد؛ این ابزار بین 10 تا 20 بار پرتوهایی با شدت مختلف را به درون چشم بیمار می تاباند.
محققان برای اندازه گیری واکنش الکتریکی سلول های شبکیه از یک حسگر کوچک استفاده کردند که روی پوست در زیر چشم بیمار نصب می شود.
این آزمایش یک بار در نور عادی و بار دیگر پس از اینکه بیمار به مدت 10 دقیقه در محیطی تاریک قرار گرفت، انجام شد تا واکنش سلول های مختلف مورد بررسی قرار گیرد.
بر اساس نتایج به دست آمده از این آزمایش، فعالیت الکتریکی سلول های شبکیه در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی بسیار کمتر از سایر داوطلبان بود.
بر اساس تحقیقات پیشین واکنش شبکیه افراد مبتلا به اسکیزوفرنی کندتر از سایرین بوده و امواج الکتریکی آنها نیز کمتر است. در این تحقیقات محققان توانستند یک آزمون دقیق، غیرتهاجمی و در دسترس را برای اندازه گیری فعالیت الکتریکی سلول های شبکیه به کار گیرند.
به اعتقاد متخصصان با وجود اینکه ابزار RETeval امکان شناسایی بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی را با سرعت و دقت بالا فراهم کرد، هنوز نمی توان این ابزار را به عنوان یک ابزار تشخیصی مورد استفاده قرار داد و باید آزمایشات بیشتری انجام پذیرد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Journal of Abnormal Psychology منتشر شده است.
اسکیزوفرنی (Schizophrenia) یا روان‌ گسیختگی یک بیماری اختلال روانی است که از کارافتادگی فرآیندهای فکری، پاسخگویی عاطفی ضعیف، رفتار اجتماعی غیرعادی و ناتوانی در درک واقعیت از علائم آن است.
علمی**9259**1834

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *