انجام آزمایش دوپینگ ورزشکاران همراه با نمونه گیری از خون

انجام آزمایش دوپینگ ورزشکاران همراه با نمونه گیری از خون


غلامرضا نوروزی روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اعلام این خبر افزود: برنامه های سالیانه فدراسیون پزشکی ورزشی پس از تصویب در شورای مرکزی مبازره با دوپینگ اجرایی می شود.
وی ادامه داد: سال گذشته میلادی، یک هزار و 300 نمونه آزمایش دوپینگ از ورزشکاران گرفته شد و امسال نیز حین برگزاری مسابقات و بعد از آن این کار ادامه خواهد داشت.
رییس فدراسیون پزشکی ورزشی یادآور شد: گرفتن نمونه خون برای آزمایش دوپینگ جزء برنامه فدراسیون پزشکی است که تاکنون به دلیل ارسال نمونه ها در فاصله زمانی خاص به آزمایشگاه انجام نمی شد، اما با توجه به امکانات ایجاد شده امسال برای اولین بار نمونه گیری از خون را انجام خواهیم داد.
نوروزی درباره روند تشکیل پرونده پزشکی بازیکنان اعزامی به بازی های آسیایی جاکارتا نیز گفت: چون تشکیل پرونده های پزشکی بازیکنان تیم های ملی به المپیک 2020 توکیو ختم می شود، پرونده های آنان در فدراسیون پزشکی ورزشی باقی خواهد ماند و تاکنون 290 ورزشکار زن و مرد برای انجام معاینات پزشکی مراجعه کرده اند.
وی تصریح کرد: اکثر ورزشکاران رشته های ورزشی انفرادی برای انجام معاینات پزشکی مراجعه کرده اند اما رشته هایی مانند فوتبال، والیبال، بسکتبال و کشتی به دلیل اینکه با تاخیر تشکیل و رقابت های انتخابی آنها دیرتر انجام شده اند، هفته آینده برای تشکیل پرونده به فدراسیون پزشکی ورزشی خواهند آمد.
رییس فدراسیون پزشکی ورزشی هدف از تشکیل پرونده برای اعضای تیم های ملی را حضور ورزشکاران سالم در مسابقات بین المللی عنوان کرد و اظهار داشت: از آنجا که بیشتر نخبگان ورزشی اعزامی به جاکارتا در المپیک 2020 توکیو نیز حضور دارند باید دارای پرونده سلامت باشند تا بتوان مشکلات پیش آمده را پیگیری کرد.
وی اظهار داشت: 17 نفر از پزشکان در قالب گروه پزشکی به بازی های آسیایی جاکارتا اعزام می شوند و در این گروه متخصصانی از رشته های پزشکی ورزشی و ارتوپدی حضور دارند، علاوه بر آن تیم هایی مانند کشتی، وزنه برداری، فوتبال و والیبال نیز کادر پزشکی مخصوص خود را خواهند داشت.
رییس فدراسیون پزشکی ورزشی خاطرنشان کرد: در معاینات پزشکی انجام شده ورزشکاران اعزامی مشکل حاد جسمی و روحی مشاهده نشده است و نتیجه آنالیز معاینات به فدراسیون های مربوطه اعلام می شود تا مربیان و روسای فدراسیون ها بتوانند در امور روانشناسی و تغذیه از مشاوران استفاده کنند.
نوروزی درباره تغذیه ورزشکاران اعزامی به بازی های آسیایی و پارآسیایی جاکارتا نیز افزود: تمامی تیم ها و فدراسیون ها دارای مشاوران تغذیه هستند، برای تیم ها مشاوره تغذیه قبل از بازی ها اهمیت زیادی دارد، البته در طول بازی ها نیز چون فهرست غذای ورزشکاران، بین المللی است، هر فدراسیون نمی تواند فهرست غذاهای خاص خود را داشته باشد.
وی درباره خدمات پزشکی ورزشی به بانوان نیز تصریح کرد: بحث سلامت بانوان به خصوص حرفه ای ها امسال جدی گرفته شده است، به طور مثال در خصوص کمبود ویتامین ها به فدراسیون های مربوطه اطلاع رسانی شده است و در طول سال نیز جلسات روانشناسی و تغذیه برای زنان ورزشکار در کلینیک های مشاوره برگزار می شود.
نوروزی گفت: یکی از مهمترین اقدامات این فدراسیون مشاوره های آنتی دوپینگ است و کارشناسان ما، دوره های آموزشی مختلفی را در فدراسیون ها برگزار می کنند، در طول سال نیز از طریق «نادو» کلاس هایی برای جامعه ورزش در زمینه آموزش و دانش افزایی دوپینگ برگزار و کارت های اطلاع رسانی جیبی و پوسترهای آموزشی برای ورزشکاران توزیع می کنیم.
وی از ورزشکاران حرفه ای درخواست کرد تا بدون تجویز پزشک، دارو و مکمل استفاده نکنند و افزود: اگر ورزشکاران مجبور به استفاده از دارویی هستند، حتما باید با تجویز پزشک و کارشناس مربوطه باشد و در صورت مراجعه به پزشک، کارت جیبی داروهای دوپینگی را همراه داشته باشند.
رییس فدراسیون پزشکی ورزشی گفت: ما ارتباط خوبی با سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ، (VADA) درباره ارتقای ستاد ملی مبارزه با دوپینگ ایران، (NADO) داریم و در سمیناری که دو هفته پیش در سریلانکا برگزار شد تلاش کردیم با ارتباط بیشتر سازمان های بین المللی از دانش روز در زمینه دوپینگ استفاده کنیم.
رییس فدراسیون پزشکی ورزشی با دعوت از رسانه ها برای مبارزه با دوپینگ، ادامه داد: رسانه ها مخاطبان زیادی دارند و برای خبرنگاران نیز کلاس هایی درباره مبارزه با دوپینگ برگزار خواهیم کرد.
وی درباره مشکلات این فدراسیون در ارائه خدمات بهتر به ورزشکاران نیز گفت: برای خدمت رسانی به جامعه بزرگ ورزش مشکلی نداریم و فدراسیون های ورزشی هم همکاری می کنند اما ممکن است به دلیل حجم زیاد برنامه های آنها، کارها قدری با تاخیر انجام شود، در کل ما برای خدمت رسانی به ورزشکاران حرفه ای، آمادگی لازم، اسباب و امکانات مناسب را در اختیار داریم.
ورزشی**9103**1597**1055

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *