انجام خدمات مشاوره ایدز در هشت هزار پایگاه

انجام خدمات مشاوره ایدز در هشت هزار پایگاه


دکتر پروین افسر کازرونی امروز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: بخشی از این اقدام در مراکز بهداشتی و درمانی وزارت بهداشت انجام می شود و بخش دیگری هم از سوی مجموعه هایی مانند سازمان بهزیستی، سازمان زندان ها، شهرداری ها و سازمان های مردم نهاد در حال انجام است.
وی اظهار داشت: دست اندرکاران این حوزه با انجام اقداماتی مانند ارائه آمورش های لازم ، دسترسی به تست های سریع تشخیص بیماری در تلاش هستند تا بیماری یابی در زمان کوتاهتری انجام شود.
افسر کازرونی افزود: علاوه بر هشت هزار پایگاه مشاوره و تست بیماری ایدر، بیش از 200 مرکز مشاوره بیماری های رفتاری در کشور راه اندازی شده تا تشخیص، مراقبت و درمان بیماری ایدز بهتر انجام شود.
رئیس اداره کنترل ایدز و بیماری های آمیزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود:در این مراکز، آموزش، مشاوره، تشخیص و در صورت ابتلا، مراقبت و درمان به صورت کامل و رایگان انجام می شود.
وی به تدوین برنامه چهارم کنترل و پبشگیری بیماری ایدز اشاره کرد و گفت: این برنامه استراتژیک با مشارکت بیش از 20 وزارتخانه و سازمان و بخش های مختلف در حال انجام است.
افسر کازرونی افزود: این برنامه 11 راهکار برای کنترل بیماری ایدز از جمله، آموزش و اطلاع رسانی، مراقبت و درمان، پیشگیری، مشاور و تشخیص، حمایت مبتلایان، تشخیص عفونت های آمیزشی و برنامه کاهش آسیب در مصرف کنندگان تزریقی و افرادی که رفتار پرخطر، در دست اجرا دارد.
وی افزود: یکی از بخش هایی که برای پیشگیری و کنترل بیماری به ما کمک موثری انجام می دهند، سازمان های مردم نهاد هستند. این مجموعه ها در ارتباط مستقیم با گروه ها و جمعیت مورد هدف برنامه پیشگیری و کنترل ایدز قرار دارند و نقش موثری برای رسیدن به این هدف دارند.
وی با اشاره به اینکه سازمان های مردم نهاد در دل جامعه فعالیت می کنند به همین دلیل مشارکت آنها می تواند به پیشگیری و کنترل بیماری کمک کند، گفت: این مجموعه ها در زمینه هایی مانند اطلاع رسانی، آموزش، مشارکت در ترغیب افراد به انجام تست و مشارکت در حیطه حمایت از افراد مبتلا به خصوص مادران و کودکان، می توانند نقش بسیار موثری داشته باشند.

** انتقال ایدز از طریق روابط جنسی روبه افزایش است
وی به کاهش شیوع بیماری ایدز در بین معتادان تزریقی اشاره کرد و گفت: موارد ابتلای جدید بیشتر از طریق انتقال جنسی بوده و این راه انتقال در کشور در حال افزایش است.
رئیس اداره کنترل ایدز و بیماری های آمیزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: اگر آموزش و پیشگیری انجام شود، به خوبی می توان این راه انتقال بیماری را کنترل کرد.
وی افزود: اپیدمی موج دوم بیماری ایدز از طریق گروه معتادان تزریقی بود که با برنامه های گسترده ای که از سال 82 به اجرا درآمده موفق به پیشگیری و کنترل بیماری از این طریق شدیم.
افسرکازرونی ادامه داد: نباید فراموش کنیم، افرادی که سابقه مصرف تزریق مواد داشته اند و روش مصرف را تغییر داده یا حتی بطور کامل، اعتیاد را ترک نمودند، باید بدانند که در زمان تزریق ممکن است مبتلا به بیماری شده باشند و این افراد برای آزمایش و اطلاع از وضعیت خود به مراکز مشاوره مراجعه نمایند.
افسر کازرونی ادامه داد: مصرف مواد محرک مصرف در شیوع رفتار پرخطر جنسی خیلی تاثیر دارد و می تواند سبب افزایش ابتلا به اچ آی وی شود ، لذا باید آموزش و اطلاع رسانی در این زمینه هم در دستور کار دست اندرکاران قرار گیرد.
علمی ** 1201 **1440

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *