انقلاب در آزمایش خون با تشخیص ۱۰ نوع سرطان

انقلاب در آزمایش خون با تشخیص ۱۰ نوع سرطان


به گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از روزنامه تلگراف، این آزمایش خون که توسط محققان مرکز درمانی کلیولند در ایالت اوهایو آمریکا ابداع شده است در واقع با بررسی قطعات دی.ان.ای آزاد شده در خون توسط سلول های سرطانی به سرعت در حال رشد، عمل می کند.
بررسی این آزمایش خون که در پنج سال آینده در دسترس قرار می گیرد، بر روی هزار 400 بیمار نشان داد که این رویه ساده با دقت 90 درصدی عمل می کند.
کارشناسان اعلام کردند، یافته های این مطالعه می تواند زمینه را برای یک برنامه غربالگری تقریبا جهانی که بتواند علائم هشدار دهنده بیماری را سال ها قبل از بروز بیماری تشخیص دهد، هموار می سازد.
دکتر ‘اریک کلین’ از مرکز درمانی کلیولند گفت: بیشتر سرطان ها در مرحله پایانی تشخیص داده می شوند اما این ‘بیوپسی مایع’ به ما این فرصت را می دهد تا این بیماری ها را ماه ها یا سال ها قبل از بروز علائم سرطان تشخیص دهیم.
این نتایج که در کنفرانس سالانه انجمن آنکولوژی بالینی آمریکا در شیکاگو ارائه می شود ناشی از تحقیق بر بیش از هزار و 600 بزرگسال است که 749 نفر از آنها سرطان نداشتند و 878 نفر آنها به تازگی به این بیماری مبتلا شده بودند.
این آزمایش ها بسته به نوع سرطان ، علائم هشدار دهنده ابتلا به بیماری با میزان های متفاوتی کشف کردند. بطوریکه این آزمایش برای 10 نوع سرطان با دقت بیش از 50 درصدی علائم هشدار دهنده اولیه را در خون نشان داد. بهترین نتایج برای سرطان تخمدان و لوزالمعده بود بطوریکه به ترتیب 90 و 80 درصد افراد مبتلا به این بیماری ها را تشخیص داد.
همچنین این آزمایش در هر پنج فرد مبتلا به سرطان کبد و مثانه در چهار نفر با موفقیت این بیماری ها را تشخیص داد.
دقت این آزمایش خون برای سرطان های لنفوم، میلوما نیز به ترتیب 77 و 73 درصد بود و به درستی سرطان روده را در دو سوم افراد مبتلا تشخیص داد.
نتایج بدست آمده برای سرطان سینه سه گانه منفی ، 58 درصد بود و دقت این آزمایش برای تشخیص سرطان های ریه، مری و سر و گردن بیش از 50 درصد بود.این آزمایش خون در تشخیص سرطان های معده، رحم و مرحله اولیه سرطان پروستات موفقیت اندکی داشت.
علمی**2038**1440

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *