اهداکنندگان مستمر خون در زنجان واکسن هپاتیت B می گیرند

اهداکنندگان مستمر خون در زنجان واکسن هپاتیت B می گیرند


پروین علیجانی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در راستای هدف به صفر رساندن خطر انتقال بیماری های قابل انتقال از طریق خون، از ابتدای مهر امسال و با همکاری معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان تمامی اهداکنندگان مستمر و بالای 30 در استان علیه ویروس هپاتیت B واکسینه می شوند.
وی اظهار داشت: بنابراین این کار خطر بیماری های قابل انتقال از طریق خون را کاهش داده و موجب تضمین دریافت و اهدا کنندگان خواهد شد که از اهمیت بسزایی برخوردار است.
علیجانی افزود: بر این اساس اهدا کنندگان مستمر خون این استان که تاریخ تولد آنان قبل از 1368/1/1 می باشد، می توانند همه روزه بجز ایام تعطیل در ساعت هشت تا 19 شب با مراجعه به مرکز جامع سعدی واقعه در چهارراه سعدی این کار مهم را انجام دهند.
وی اظهار داشت: همچنین اهدا کنندگان مستمر ابهر و توابع نیز می توانند همه روزه در ساعات هشت تا 14عصر بجز ایام تعطیل به مرکز اهدای خون ابهر واقع در انتهای کوچه میثم مراجعه کرده و پس از اخذ معرفی نامه برای انجام واکسیناسیون به مراکز قید شده در معرفی نامه مراجعه کنند.
این مسئول ادامه داد: افراد تحت پوشش با دریافت سه نوبت واکسن در بازه زمانی صفر، یک و 6 ماهه از مصونیت 10 ساله در برابر بیماری برخوردار خواهند شد و لذا از تمامی اهدا کنندگان مستمر دعوت می شود که تا به مراجعه به مراکز مربوطه نسبت به دریافت معرفی نامه و فرآیند های دیگر مبادرت کنند.
به گزارش ایرنا، طرح ملی پیشگیری و واکسیناسیون اهدا کنندگان مستمر خون در مقابل هپاتیت B از ابتدای مهر‌ماه در سراسر کشور آغاز شده که این روند تا یکم اسفند سال جاری ادامه دارد.
به گزارش ایرنا، هپاتیت به معنی التهاب در پارانشیم کبد است و به دلایل مختلفی می‌تواند ایجاد شود که بعضی از آن‌ها قابل سرایت هستند و برخی مسری نیستند.
از عواملی که ایجاد هپاتیت می‌کنند می‌توان به مصرف الکل، اثر برخی داروها، آلودگی به باکتری و هم‌چنین ویروس اشاره کردد. هپاتیت ویروسی منجر به عفونت کبدی می‌ شود.
عامل بیماری هپاتیت ویرال (ویروسی) یک ویروس است و در ابتدا می ‌تواند مثل یک سرماخوردگی بروز کند؛ ولی بیماری مزمن هپاتیت C بر عکس سرماخوردگی معمولی بدلیل از کار افتادن کبد و مشکل بودن درمان می‌تواند حیات بیمار را تهدید کند.
بیشتر مبتلایان به هپاتیت از نوع C و B علائمی ندارد، برخی از این بیماران علائم سرشتی عفونت ویروسی را نشان می‌دهند از قبیل خستگی، دل درد، درد عضلانی و تهوع و بی اشتهایی، ولی در موارد پیشرفته علائم نارسایی کبدی بروز می‌کند که شامل تورم شکم، اندام ها، یرقان و خونریزی‌های گوارشی است.
سالانه 94 درصد اهدا کنندگان خون در استان زنجان را مردان و بقیه را زنان تشکیل می دهند.
سالانه حدود 23 هزار واحد فرآورده خونی در این استان تولید و مورد استفاده بیماران قرار می گیرد.
9646/8068

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *