ایران، پیشگام راه اندازی بیوبانک نقشه برداری مغز در منطقه

ایران، پیشگام راه اندازی بیوبانک نقشه برداری مغز در منطقه


منصور فاتحی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: پژوهشگران کشورهای همسایه هم علاوه بر علاقه‌مندان داخلی، خواهان استفاده از امکانات این مجموعه هستند.
وی با اشاره به اینکه ما با بیوبانک دانشگاه والنسیا اسپانیا همکاری خوبی داریم، گفت: بیوبانک ایران با مشورت کارگروه بیوبانک انجمن رادیولوژی اروپا شکل گرفت و در این راه از تجربیات آنها استفاده کردیم.
فاتحی اظهار داشت: در حال حاضر نمونه های بیوبانک در اختیار پژوهشگران ایرانی قرار می گیرد، امیدواریم با افزایش همکاری های منطقه، شرایط برای استفاده محققان خارجی از امکانات این مجموعه فراهم شود.
مسئول بیوبانک نقشه‌برداری مغز ایران اظهار امیدواری کرد که در چند ماه آینده، زمینه های لازم برای بهره مندی محققان خارجی از این بانک داده ها فراهم شود.

** نمونه های نوارمغزی به بیوبانک اضافه خواهد شد
وی افزود: تعداد قابل توجهی از نمونه نوار مغزی یا الکتروانسفالوگرام در یکی دو ماه آینده به بیوبانک نقشه برداری مغز ایران اضافه خواهد شد تا در اختیار پژوهشگران قرار گیرد.
فاتحی، تعداد نمونه های انواع مختلف تصویربرداری مغز در این بیوبانک را بیش از پنج هزار نمونه اعلام کرد و گفت: در مرحله اول عمده داده های بانک، تصویربرداری مغز بوده اما در مراحل دوم و سوم بقیه انواع ارزیابی مغز شامل نوار مغزی و نوار عضله و انواع مختلف سیگنال های مغزی به این مجموعه اضافه شده است.
وی گفت: ارزیابی های دیگر مغز شامل بررسی‌های روان شناختی، روان پزشکی، علوم آزمایشگاهی از مغز و تظاهرات بیماری های مغزی در بدن مانند نمونه خون، نمونه مایع مغزی و نخاعی در بایوبانک نگهداری خواهد شد تا در اختیار محققان قرار گیرد.
فاتحی با اشاره به اینکه در حال حاضر با شش مرکز تصویربرداری تفاهنامه همکاری برای جمع آوری تصاویر منعقد شده است، گفت: برای جمع آوری این داده ها با سایر مراکز تصویربرداری در ارتباط هستیم.
وی، همکاری با مراکز تصویربرداری را یکی از ویژگی های بیوبانک نقشه برداری مغز اعلام کرد و گفت: مراکز به صورت داوطلبانه یا براساس تمایل ما، بعد از اخذ رضایت از بیماران، نمونه ها را به بیوبانک ارسال می کنند تا در اختیار محققان قرار گیرد.
فاتحی، هدف اصلی آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز از راه اندازی بیوبانک را نگهداری داده ها برای فعالیت های پژوهشی اعلام کرد و گفت: تفاوت بیوبانک با محل بایگانی داده ها در یک مرکز پزشکی و درمانی در این است که آنها، داده های خود را بیشتر برای کاربردهای بالینی نگهداری می کنند اما این نمونه ها در بیوبانک ها برای فعالیت های تحقیقاتی جمع آوری و نگهداری می شود.
علمی ** 1201 **1485

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *