ایران به قله تولید داروهای پیچیده زیستی صعود کرد

ایران به قله تولید داروهای پیچیده زیستی صعود کرد


به گزارش روز سه شنبه گروه علمی ازمعاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، «مصطفی قانعی» درخصوص دستیابی ایران به تولید داروهای زیستی، بیان داشت: برخی داروهای زیستی، فناوری پیچیده ای دارند و تنها چند کشور این داروها را تولید می‌کردند اما ایران نیز به جرگه تولیدکنندگان این نوع داروها پیوست.
وی افزود: کیفیت داروهای تولیدی در ایران با نمونه‌های مشابه خارجی برابری می‌کند و از نظر تاثیر دارویی، هیچ تفاوتی بین داروهای تولیدی در ایران و دنیا وجود ندارد.
به گفته قانعی، یکی از داروهایی که فناوری پیچیده ای دارد و تنها در یک شرکت دانمارکی تولید ‌می‌شد، داروی فاکتور 7 و 8 بود که جوانان و متخصصان ایرانی به فناوری تولید این دارو دست یافتند و عنوان دومین کشور تولیدکننده این دارو به ایران اختصاص یافت.
دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری عنوان کرد: وقتی از یک محصول صحبت می‌کنیم یعنی دانش مربوط به آن نیز در کشور شکل گرفته است و هنگامی که از دانش سخن به میان می آید به این معنا است که نیروی انسانی دانشمند مورد نیاز آن دانش را در کشور داریم.
قانعی یادآورشد: باید از تخصص جوانان برای تولید داروهای زیستی استفاده کنیم؛ زیرا در شرایط تحریم که فرآورده‌های دارویی به سختی به ایران می‌رسد، تنها راه نجات کشور بهره گیری از تخصص و توان جوانان و دانشگاه‌های کشور است.
علمی **9340**1883

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *