ایران جزء 20 کشور فعال در زمینه تحقیقات جنبه های الکتریکی مغز است

ایران جزء 20 کشور فعال در زمینه تحقیقات جنبه های الکتریکی مغز است


«حامد اختیاری» روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: محققان ایرانی اکنون در حال ساخت دستگاه های مختلف برای ارایه خدمات درمانی مناسب به بیماران هستند که انتظار می رود در سال های آینده همگام با جامعه جهانی، موضوعات جذابی در این زمینه ارائه شود.
وی ادامه داد: هرچند سرمایه‌گذاری در علوم و فناوری های شناختی بعد از فناوری نانو و بایو شروع شده، ولی سرعت تحقیقات در این زمینه چشمگیر بوده است.
عضو هیات علمی پژوهشکده علوم شناختی و مشاور آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز بیان داشت: به نظر می‌رسد فناوری‌های علوم شناختی با مشکلات و آلام مردم که در زندگی روزمره با آن مواجه هستند نزدیک تر بوده و به طور خاص بیماری‌های مختلف مغزی را هدف قرار داده است.
اختیاری اضافه کرد: مردم درک می‌کنند که اعتیاد، تشنج‌های غیرقابل کنترل و افسردگی‌های غیر پاسخگو به درمان موجود با دارو، مشکل جدی است لذا علوم و فناوری‌های شناختی در صدد ارائه راه‌حل‌های مناسب در این زمینه است.
عضو هیات علمی پژوهشکده علوم شناختی اظهار امیدواری کرد که با پیشرفت‌هایی که در این علوم در حال احصا است، بتوان راه حل های مناسبی برای درمان انواع بیماری مغزی ارائه داد.
اختیاری یادآورشد: پروژه‌ای که اکنون مشغول انجام آن هستیم، این است که چگونه تحریک مغزی کنیم تا افراد کنترل بهتری بر رفتار خود داشته باشند، آنهایی که چاق هستند بتوانند کمتر بخورند و آنهایی که درگیر بیماری اعتیاد هستند، قادر به کنترل مصرف مواد باشند.

** امید برای درمان اعتیاد و افسردگی با فناوری تحریک الکترونیکی
مشاور آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز گفت: محققان ایرانی با توسعه فناوری‌های تحریک الکترونیکی مغز در تلاش برای درمان بیماری های اعتیاد، افسردگی و تشنج هستند که امیدهای جدی در این زمینه ایجاد شده است.
اختیاری افزود: هرچند هنوز این کارها در مراحل تحقیقاتی قرار دارد، اما با توسعه علوم و فناوری شناختی در کشور به نظر می رسد محققان ایرانی به زودی بتوانند آلام مردم را در این زمینه کاهش دهند.
وی با اشاره به اینکه مغز انسان 2 بعد اصلی دارد، یک بعد آن جنبه های شیمیایی و بعد دیگر جنبه های الکتریکی است، گفت: با درمان های دارویی سعی می شد که جنبه های شیمیایی مغز اصلاح و در نتیجه امکان درمان فراهم شود اما اینک تلاش بر این است تا بتوان با جنبه های الکتریکی یا تغییرات الکتریکی در داخل مغز، فرایند درمان را تسهیل کرد.
علمی**1201**1485**1883

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *