ایران در تولید علم از کشورهای اسلامی پیشی گرفته است

ایران در تولید علم از کشورهای اسلامی پیشی گرفته است


به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر رضا ملک زاده روز پنجشنبه در مراسم بزرگداشت استاد «پرویز طوسی» در سالن همایش بیمارستان شهدای تجریش، با اشاره به اینکه در سال 2018 فاصله ایران در حوزه تولید علم از کشور ترکیه هم بیشتر شده است، افزود: در این مدت توانستیم پانزدهمین کشور در بین 20 کشور تولیدکننده علم در دنیا باشیم و با برنامه ریزی مناسب می توانیم جایگاه بهتری را در آینده به دست آوریم.

* نبود بودجه کافی برای توسعه علم و فناوری
ملک زاده اظهار داشت: هیچگاه بودجه کافی برای توسعه علم و فناوری در کشور نداشتیم و تاکنون سرمایه گذاری مناسبی در این زمینه نشده است.
وی ادامه داد: در برنامه پنجم توسعه اقتصادی قرار بود تا سه درصد تولید ناخالص داخلی صرف توسعه علم و فناوری شود که این امر محقق نشد. آنچه بر اساس این برنامه محقق شد، سه دهم درصد بود که نشان می دهد سرمایه گذاری زیادی در این زمینه نشده است.

* ارتقای کیفیت فعالیت های علمی وزارت بهداشت
معاونت پژوهشی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه کیفیت فعالیت های علمی در سه سال گذشته در وزارت بهداشت ارتقا یافته است، افزود: سهم ما در تولید مقالات مجلات یک درصد برتر و پراستناد در سه سال گذشته، رشد بسیار خوبی داشته است.
ملک زاده به افزایش تعداد دانشمندان ایرانی یک درصد برتر دنیا در رشته پزشکی اشاره کرد و گفت: تعداد دانشمندان ایرانی یک درصد برتر دنیا در رشته پزشکی از هشت نفر به 50 نفر رسیده است.
وی ادامه داد: وزارت بهداشت 10 درصد اعضای هیات علمی را دارد اما 30 درصد تولید علم کشور را به خود اختصاص داده که این مقدار در حال افزایش است و شاخص فناوری در سال های اخیر از رتبه 106 به رتبه 75 کاهش یافته است.

* تاسیس 1100 شرکت دانش بنیان در حوزه سلامت
وی اظهار داشت: در سال های اخیر هزار و 100 شرکت دانش بنیان در حوزه سلامت تاسیس شده است که فعالیت های خوبی در این زمینه داشته اند.
ملک زاده خاطرنشان کرد: این شرکت ها تا حدود زیادی مورد حمایت قرار گرفته اند و این روند باید با شتاب بیشتری ادامه یابد.
وی راه اندازی 74 مرکز رشد، تولید 340 دارو، تکمیل 11 آزمایشگاه و راه اندازی نظام ثبت سرطان مبتنی بر جمعیت را از جمله فعالیت های وزارت بهداشت اعلام کرد و گفت: مراکز کوهورت بزرگسالان و جوانان در 23 دانشگاه علوم پزشکی فعال است.
استاد پرویز طوسی از پیشکسوتان و متخصصان پوست است که امروز (25 مرداد) با حضور جمعی از مسئولان مورد تقدیر و تجلیل قرار گرفت.
علمی*1201*9294*1834

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *