ایران یکی از کشورهای موفق غرب آسیا در ثبت سرطان است

ایران یکی از کشورهای موفق غرب آسیا در ثبت سرطان است


دکتر «محمدحمید کرباسیان» امروز چهارشنبه در نشست خبری سومین کنگره سرطان غرب آسیا در سالن همایش مرکز تحقیقات سرطان افزود: همه سرطان ها در ایران ثبت می شود و براین اساس می توان به طور دقیق مشخص کرد که کدام سرطان شایع تر بوده یا کدام سرطان سبب بیشترین مرگ و میر می شود.
وی اظهار داشت:این کار علاوه بر سیاستگذاری صحیح مسئولان حوزه بهداشت، می تواند عوامل ایجاد کننده سرطان، اقدامات لازم برای پیشگیری و درمانی های موثر آنها و تاثیر داروها برای درمان به خصوص داروهای خارجی را مشخص کند.
عضو انجمن سرطان ایران با اشاره به اینکه با ثبت سرطان مشخص خواهد شد که چه سرطانی بار مالی بیشتری را به خود اختصاص می دهد، گفت: داروهایی که با هزینه های بسیار گزاف به بیماران می دهیم، باید مشخص شود که چه مقدار موثر هستند و با ثبت اطلاعات سرطان می توان به این هدف هم رسید.

** افزایش سرطان دهانه رحم
دکتر فاطمه اصفهانی دبیر انجمن سرطان بالغین ایران به روند افزایشی سرطان در ایران اشاره کرد و گفت: سرطان دهانه رحم بعد از مدتی دوباره در حال افزایش است که باید اقدامات پیشگیرانه در این زمینه انجام شود.
وی، مهمترین علت افزایش این سرطان ویروس HPV اعلام کرد و گفت: واکسن برای این بیماری تهیه شده و باید این واکسن را در سنین جوانی استفاده کرد.پیش بینی می شود با استفاده از این واکسن بتوان سرطان دهانه رحم را پیشگیری و شاهد کاهش آن بود.
دبیر انجمن سرطان بالغین ایران به برگزاری سومین کنگره سرطان غرب آسیا در روزهای 2تا 4 اسفند در هتل اسپیناس پالاس اشاره کرد و گفت: در این رویداد علمی سرطان های شایع در ایران در قالب شش پنل تخصصی مورد بحث و بررسی علمی قرار خواهد گرفت.
اصفهانی ادامه داد که صاحب نظران داخلی و خارجی طی 3 روز در قالب این کنگره به بحث و تبادل نظر در خصوص سرطان های شایع خواهند پرداخت.
وی با اشاره به اینکه سرطان سینه جزو شایع ترین سرطان زنان است، گفت: اگر ما پیشگیری صحیح در این زمینه انجام دهیم آمار ابتلا به این سرطان در کشور کاهش خواهد یافت.
اصفهانی یکی دیگر از سرطان های شایع در ایران را سرطان ریه اعلام کرد و گفت: دلایل ابتلا، راه های تشخیص و راهکارهای مناسب درمانی در این کنگره مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.
وی به پیشرفت های درمانی در این حوزه در کشور اشاره کرد و گفت: شیمی درمانی جای خود را برای درمان، به تارگت تراپی خواهد داد تا بیماران خدمات مطلوب تری دریافت کنند.

** کاهش 40 درصدی ابتلا به سرطان با اصلاح سبک زندگی
دکتر ناصر پارسا عضو انجمن سرطان ایران در ادامه این نشست، پیشگیری را مقدم بر درمان دانست و گفت: با اصلاح زندگی می توان 40 درصد ابتلا به سرطان را کاهش داد.
وی اظهار داشت: با ارایه آموزش های صحیح می توان سبک زندگی سالم را به مردم آموخت تا شاهد کاهش ابتلا به سرطان ها باشیم.
پارسا هزینه سالانه درمان یک بیمار مبتلا به سرطان در آمریکا را حدود 100 هزار دلار اعلام کرد و گفت: براساس اعلام وزارت بهداشت، سال گذشته بیش از 10 هزار میلیارد تومان برای درمان این بیماری هزینه شده است.
وی ادامه داد: براساس اعلام وزارت بهداشت، در سال گذشته حدود 112 هزار نفر به سرطان مبتلا شدند که هنوز تعداد ابتلا در ایران ما از کشورهای صنعتی و پیشرفته کمتر است.
پارسا ادامه داد که روند ایران در ابتلا به سرطان به خصوص در 2 دهه گذشته صعودی بوده که امیدواریم با برنامه ریزی صحیح بتوان آن را کنترل کرد.
سومین کنگره سرطان غرب آسیا با حضور جمعی از محققان و صاحب نظران داخلی و خارجی روزهای 2 تا 4 اسفند ماه در هتل اسپینانس پالاس برگزار خواهد شد.
علمی ** 1201 **1440

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *