ایرنا – آلزایمر بیخ گوش سالمندان

ایرنا – آلزایمر بیخ گوش سالمندان


به گزارش ایرنا، بیماری آلزایمر در سال 1901 توسط یک روان پزشک به نام «آلویز آلزایمر» شرح داده شد سپس این بیماری را به نام خود معرفی کرد.
آلزیمر یا AD یک بیماری وابسته به سن است که طبق نظر پزشکان بیشتر در افراد بالای 65 سال رخ می دهد به گونه ای که پنج تا 20 درصد افراد بالای 65 سال در جهان به این بیماری مبتلا هستند.
روند رو به رشد سالمندی شیوع و بروز این بیماری را افزایش داده تا جایی که بی توجهی به آن می تواند در آینده این بیماری را به خطری جدی برای جامعه تبدیل کند.
همدان نیز از استان هایی است که روند سالمندی در آن با شتاب بیشتری نسبت به سایر استان ها پیش می رود بنابراین باید در این استان نگاه جدی تری برای رفع این مشکل داشت.
یک متخصص مغز و اعصاب در این باره به ایرنا گفت: تاکنون یک هزار و 500 فرد مبتلا به آلزایمر در شهرستان همدان شناسایی شدند که این آمار بخشی از مبتلایان به فراموشی را تشکیل می دهد.
دکتر مجتبی خزایی افزود: انجمنی در استان همدان با عنوان آلزایمر فعال است که بیماران می توانند در این انجمن عضو شوند.
وی درباره این بیماری توضیح داد: هنگام بروز این بیماری عمده ترین، مهمترین و نخستین علامت، اختلال در حافظه نزدیک است.
استادیار دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه حافظه انسان دارای چند بخش است، ادامه داد: در حافظه دور خاطرات قدیمی، آدرس منزل و مانند اینها وجود دارد و در صورت بروز بیماری فراموشی این حافظه حتی تا مراحل تشدید بیماری سالم می ماند.
دکتر خزایی افزود: حافظه نزدیک شامل یادآوری موضوعاتی همچون خوردن صبحانه، نهار و شام یا مسائلی می شود که چند دقیقه از وقوع آنها گذشته است.
وی اضافه کرد: بیماری آلزایمر به علت تخریب سلولهای عصبی در ناحیه گیج گاهی مغز، اختلال حافظه نزدیک را باعث می شود.
دکتر خزایی ادامه داد: این طیف از افراد چون نمی توانند خاطرات جدید را به ذهن بسپارند، سوال های مکرر می پرسند و بنابراین، اختلال حافظه کوتاه مدت سبب اختلال در عملکرد افراد می شود.
این متخصص مغز و اعصاب گفت: گذر زمان همچنین موجب اخلال در قضاوت، تصمیم گیری، بیان و تجسم فضایی می شود؛ به عنوان مثال فرد بیمار راه منزل را گم می کند، دچار توهم می شود و نمی تواند راحت با دیگران ارتباط برقرار کند.
دکتر خزایی عنوان کرد: پس از گذشت 10 تا 15 سال از آغاز و بروز این بیماری، بروز مشکلات به اوج خود می رسد و تمامی عملکرد بیمار مختل شده و در نهایت وی به دلایلی که اغلب شامل عفوت می شود، فوت می کند.
وی گفت: AD به زیر مجموعه «دمانس» یا همان «زوال عقل» تقسیم بندی شده و این مولفه ها به عنوان شایعترین علت زوال عقل به شمار می رود.
استادیار دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: از منظر پزشکی زوال عقل ناشی از درگیری رگ های مغزی است که منجر به فراموشی می شود.
دکتر خزایی عواملی نظیر کهولت سن را به عنوان مهمترین مولفه و دیابت، فشار خون بالا، رژیم غذایی پرچرب، ضربه به ناحیه سر، مصرف برخی داروها، استفاده نکردن از مغز به ویژه برای تحلیل مسائل یا مطالعه و ژنتیک را در ایجاد بیماری آلزایمر دخیل دانست.
وی تاکید کرد: برای پیشگیری از بروز زوال عقل، استفاده مداوم از مغز به ویژه برای کارکردهای پیچیده و تحلیلی نظیر حل جدول، مطالعه کتاب، ورزش مکرر و منظم، مصرف میوه و سبزی، کنترل فاکتورهای خطر نظیر فشار خون و پیروی از رژیم مدیترانه ای همچون خوردن ماهی و زیتون پیشنهاد می شود.
این متخصص مغز و اعصاب اظهار داشت: در حال حاضر درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد بلکه درمان تا حدودی می تواند موثر واقعه شود.
شعار سالجاری میلادی «هر 3 ثانیه یک ابتلا به دمانس در جهان» اعلام شده است.
7526/2087/2090

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *