ایرنا – آماده برای شکست مالاریا

ایرنا – آماده برای شکست مالاریا


به گزارش روز چهارشنبه گروه اخبار علمی ایرنا و بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، با وجود پیشرفت هایی که در زمینه پیشگیری، کنترل و درمان مالاریا در سراسر جهان صورت گرفته، هنوز هم این بیماری مهمترین عامل مرگ و میر کودکان است و روند نگران کننده ای دارد. بیست و پنجم آوریل به منظور تلاش جهانی برای کنترل ملاریا و گسترش آگاهی در سراسر جهان، روز جهانی مالاریا نامیده شده است.
445 هزار نفر در سال 2016 جان خود را بر اثر مالاریا از دست دادند، ‌این آمار در سال 2015 میلادی 446 هزار مورد گزارش شده بود. آفریقا بخش بزرگی از کل مبتلایان به مالاریا را در بر می گیرد.
در مناطقی که مالاریا شایع است، کودکان زیر 5 سال در معرض عفونت، بیماری و مرگ هستند. بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، بیش از دو سوم آمار مرگ و میر ناشی از مالاریا در همین گروه سنی رخ می دهد. تعداد مرگ و میر کودکان زیر پنج سال که بر اثر مالاریا جان خود را از دست داده اند، از 440 هزار نفر در سال 2010 میلادی، به 285 هزار نفر در سال 2016 میلادی رسیده است، با این حال مالاریا قاتل اصلی کودکان زیر پنج سال است و در هر دو دقیقه جان یک کودک را می گیرد.
مالاریا از طریق نیش پشه آلوده به انگل پلاسمودیم فالسیپاروم به انسان منتقل می شود. این انگل وارد جریان خون میزبان می شود و سلول های قرمز را تخریب می کند. زمانی که گلبول های قرمز تسلیم این انگل می شوند، علایم این بیماری که شامل سردرد، لرز، درد عضلانی، خستگی، تهوع، اسهال و استفراغ است، ظاهر می شود.
این انگل همچنین سبب مشکلات تنفسی شدید، کاهش قندخون، کم خونی شدید و در نهایت بروز کما در بیمار می شود که در صورت نبود درمان کشنده است. کودکان به دلیل ضعف سیستم ایمنی در مقابل این انگل تسلیم می شوند و از بین می روند. معمولا 10 تا 15 روز پس از نیش پشه، علایم ظاهر می شود.
بیست و پنجم آوریل به منظور افزایش آگاهی و اتحاد جهانی برای مبارزه با مالاریا، روز جهانی مالاریا نامیده شده است. شعار امسال ‘ آماده برای شکست مالاریا’ درنظر گرفته شده است.
علمی (6) ** 9259**1440

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *