ایرنا – دمیدن روحی تازه در جان بیماران ژنتیکی

ایرنا – دمیدن روحی تازه در جان بیماران ژنتیکی


ژن‌درمانی درصدد است تا عامل ایجاد بیماری را برطرف کند. هموفیلی، تالاسمی یا مواردی از بیماری‌های نقص ایمنی را می‌توان نام برد که ژن‌درمانی در آن‌ها کاربرد دارد. در این روش ابزارهای مختلفی به کار گرفته می‌شود که پایه عمده آن‌ها استفاده از ویکتورهای ویروسی است.
در استفاده از ویکتورهای ویروسی نسخه سالم ژن درون سلول هدف جایگزین می‌شود البته در اینجا اصلاح و ترمیم سلول انجام نمی‌شود. ابزار دیگری که در ژن‌درمانی رواج یافته ویرایش ژنوم نام دارد که نسبت به استفاده از ویکتورهای ویروسی تخصصی‌تر عمل می‌کند. در ویرایش ژنی همان‌طور که از عنوانش مشخص است می‌توان نقص موجود در ژن را هدف قرارداد و آن را رفع کرد.
پس ژن‌درمانی را باید روشی بدانیم که امید بیماران با نقص ژنتیکی به درمان را جان بخشیده است و محققان ایرانی نیز در این مسیر گام‌های خوبی برداشته‌اند. می‌توان گفت ازلحاظ علمی و دانش در این حوزه مشکلی وجود ندارد البته ورود محصولات در این حوزه به بازار نیازمند گذر از آزمون‌های سختی است. این آزمون‌ها در سه سطح تحقیقات سلولی، مدل‌های حیوانی و انسان را شامل می‌شود. محققان در کشور برای فعالیت بهتر در این حوزه نیازمند تجهیزات و زیرساخت‌ها هستند تا با تمام توان خود در این عرصه نقش‌آفرینی کنند.
ژن‌درمانی همچون روش‌های درمان علامتی نیست که تنها علائم بیماری را تسکین دهد بلکه روشی درمانی است. پس باید با ایجاد زیرساخت‌ها مسیر را برای حرکت پژوهشگران کشور هموار کرد.
* عضو حیات علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک
علمی ** 9340** 1055

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *