ایرنا – دیابت در سفر

ایرنا – دیابت در سفر


به گزارش ایرنا، دیابت بیماری خاموشی است که در مراحل اولیه بروز، بدون علامت است و تا زمانی که آزمایش های مربوطه انجام نشود یا علایم آن بروز نکند، نمی توان به وجود آن پی برد.
دیابت شامل نوع 1 و نوع 2 است که نوع 1 در اثر کمبود یا نبود انسولین در بدن به وجود می‏ آید، بنابراین افراد مبتلا به دیابت نوع 1 باید انسولین دریافت کنند.
این نوع دیابت که به آن دیابت جوانی نیز می گویند، بیشتر در کودکان و نوجوانان دیده می شود و عامل ژنتیکی دارد.
دیابت نوع 2 در اثر اختلال در تولید انسولین در افراد بزرگسال بروز می کند و افراد مبتلا به این نوع از دیابت می توانند بیماری خود را از طریق ورزش و رژیم غذایی مناسب کنترل کنند.
با آغاز فصل گرم سال و افزایش مسافرت ها یکی از دغدغه های بیماران دیابتی بالا رفتن یا افت قند خون است.
کارشناس برنامه پیشگیری و کنترل دیابت مرکز بهداشت استان همدان در گفت و گو با ایرنا به ارائه توصیه هایی برای بیماران دیابتی که قصد سفر دارند پرداخت و گفت: ابتدا این قبیل بیماران باید بدانند که برنامه غذایی آنها در مسافرت با عادات روزانه غذایی نباید تفاوت زیادی داشته باشد.
امید ساعتچی افزود: بنابراین باید قبل از سفر برنامه غذایی مشخصی وجود داشته باشد که آیا قرار است غذاهای آماده و نیمه آماده تهیه یا آشپزی کنید.
کارشناس برنامه پیشگیری و کنترل دیابت مرکز بهداشت همدان بیان کرد: بیماران دیابتی باید مقادیر مناسب از غذاهای حاوی کربوهیدرات را به صورت بسته بندی در کیف دستی خود به همراه داشته باشند.
ساعتچی اضافه کرد: با توجه به اینکه احتمال تغییر در برنامه سفر به علت قرار گرفتن در ترافیک، تاخیر در حرکت قطار و پروازها وجود دارد، بنابراین همراه داشتن انواع غذاهای فیبردار ضروری است؛ چرا که ممکن است به خاطر کم تحرکی قند مناسبی نداشته باشید.
وی اظهار داشت: ننوشیدن آب کافی نیز در طول سفر موجب بروز کم آبی در بیمار و به دنبال آن اختلالات گوارشی و یبوست می شود.
کارشناس برنامه پیشگیری و کنترل دیابت مرکز بهداشت استان همدان ادامه داد: بیماران دیابتی برای جلوگیری از اختلالات گوارشی باید در طول سفر آب کافی مصرف و از مصرف نوشیدنی های شیرین جز در موارد کاهش قند خون خودداری کنند.
ساعتچی تاکید کرد: نوشیدنی های کافئین داری همچون چای و قهوه ادرار آور هستند و مصرف زیاد آنها به جای آب توصیه نمی شود.
وی گفت: رعایت بهداشت و ایمنی تغذیه ای در سفر از بروز خطرات احتمالی جلوگیری می کند، بنابراین توجه به این مهم، به داشتن سفری لذت بخش کمک زیادی خواهد کرد.

** انجام آزمایش قبل از رانندگی
کارشناس برنامه پیشگیری و کنترل دیابت مرکز بهداشت همدان افزود: رانندگان دیابتی نیز باید قبل از انجام رانندگی به طور حتم تست قند خون بدهند.
ساعتچی اضافه کرد: آنها در حین رانندگی هر زمان نیاز بود در قسمت امنی پارک کرده و میزان قند خون خود را بررسی کنند تا از این طریق به حفظ سلامت خود و همسفران کمک کرده باشند.
وی توصیه کرد: همچنین رانندگان دیابتی در فاصله های کوتاه زمانی کمی قدم بزنند و از یکجا نشینی، رانندگی مداوم و طولانی مدت پرهیز کنند.
کارشناس برنامه پیشگیری و کنترل دیابت مرکز بهداشت همدان بیان کرد: در صورت بروز افت قند خون درمان مناسب و سریع باید انجام شود و برای این منظور همراه داشتن خوراکی های زود جذب و دیر جذب برای پیشگیری در نوسان قند خون لازم است.

** شستشوی مرتب پا
کارشناس برنامه پیشگیری و کنترل دیابت مرکز بهداشت همدان گفت: مراقبت از پای دیابتی ها در هوای گرم بسیار اهمیت دارد بنابراین بر شستشوی مرتب و منظم روزانه پا در ایام گرم سال تاکید می شود.
ساعتچی افزود: این بیماران باید با انجام شستشوی روزانه پاها و خشک کردن به ویژه مابین انگشتان، چرب کردن پاها در صورت خشکی پوست (به استثنای مابین انگشتان) از سلامت پاهای خود در طول سفر محافظت کنند.
وی ادامه داد: معاینه روزانه پاها از لحاظ قرمزی، جای فشار یا پینه احتمالی و نیز پوشیدن کفش راحت و پنجه پهن بسیار توصیه می شود.
کارشناس برنامه پیشگیری و کنترل دیابت مرکز بهداشت همدان تاکید کرد: بیماران دیابتی باید از پا برهنه راه رفتن به ویژه در ساحل دریا پرهیز کنند.

** آفتاب گرفتن و پیشگیری از سوختگی
ساعتچی گفت: این بیماران همچنین باید پیش از آفتاب گرفتن یا سفر به مناطق گرم و آفتابی، از کرم های ضد آفتاب تجویز شده از سوی پزشک، استفاده کنند.
وی به بیماران دیابتی توصیه کرد که از دستکش های نخی و کلاه لبه دار به عنوان محافظ فیزیکی در برابر نور خورشید کمک بگیرند.
ساعتچی گفت: تمامی راهکارهای ارائه شده کمک می کند تا سفری همراه با تندرستی برای بیماران دیابتی رقم بخورد.
7526/2090

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *