ایرنا – قند تلخ

ایرنا – قند تلخ


به گزارش ایرنا با تغییر سبک زندگی، بعضی بیماری ها گسترش بیشتری یافته و الگوی بیماری ها از بیماری های حاد به سمت بیماری های مزمنی مانند دیابت تغییر یافته است.
دیابت در بسیاری از کشورها به یک بیماری همه گیر تبدیل شده است که براساس گزارش های سازمان جهانی بهداشت، تعداد مبتلایان به این بیماری ممکن است در سال 2030 به 336 میلیون نفر برسد.
براساس نظر کارشناسان، در دیابت، سرعت و توانایی بدن در استفاده و سوخت و ساز کامل گلوکز کاهش یافته و از این‌رو میزان قند خون افزایش می یابد.
وقتی افزایش قند در دراز مدت در بدن وجود داشته باشد، سبب تخریب رگ‌های بسیار ریز در بدن می‌شود که می‌تواند اعضای مختلف بدن همچون کلیه، چشم و اعصاب را درگیر کند و همچنین خطر بیماری‌های قلبی عروقی را افزایش دهد.

** ابتلای 16 هزار نفر در کهگیلویه و بویراحمد به دیابت
کارشناس دیابت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: بیش از 16 هزار بیمار مبتلا به بیماری دیابت در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که بیشتر آنها زن هستند.
مهناز همتی اظهار داشت: حدود 52 درصد از این بیماران دیابتی شناسایی شده شهری و 48 درصد آن‌ها نیز روستایی هستند.
وی افزود: در جمعیت شهری حدود 66 درصد بیماران شناسایی شده زنان و 34 درصد را مردان تشکیل داده و در جمعیت روستایی 70 درصد جمعیت شناسایی شده را زنان و فقط 30 درصد را مردان تشکیل داده‌اند.
همتی بیان کرد: این بیماری ممکن است در مدتی طولانی بدون علامت باشد که حدود نیمی از آنان، از بیماری خود اطلاع ندارند اما در بسیاری از بیماران در زمان تشخیص، عوارض میکروواسکولار (تخریب رگ های خونی کوچک مثل مویرگ ها) بروز کرده است.

**تاثیر قند بر سلامتی
کارشناس اداره نظارت بر مواد غذایی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: قند موجب افزایش روند پیری پوست انسان و همچنین موجب آماس و التهاب می شود.
فاطمه سیاوشیانی پور اظهار کرد: به طورکلی در مواد غذایی 2 نوع قند وجود دارد که شامل قندهای ساده و قندهای پیچیده می شود.
وی ادامه داد: قند پیچیده مدت بیشتری طول می کشد تا در داخل بدن تجزیه شود و برای بدن سالم تر است و در کربوهیدرات های طبیعی مثل غلات سبوس دار و میوه ها وجود دارد.
کارشناس اداره نظارت بر مواد غذایی دانشگاه علوم پزشکی استان با بیان اینکه زنگ هشدار خطرهای مصرف بیش از اندازه قند برای انسان به صدا در آمده است، گفت: قند طبیعی موجود در میوه و سبزیجات خوب است و مشکل زمانی آغاز می شود که بیش از میزان توصیه شده قند افزوده شده در غذاها و نوشیدنی ها را مصرف می کنیم.
سیاوشیانی پور با بیان اینکه مصرف قند و شکر سبب ابتلا به دیابت، چاقی و مشکلات بسیاری برای سلامتی می شود گفت: بیشتر پزشکان بر این باورند که مصرف قند به تنهایی منجر به ابتلا به دیابت نمی‌شود، اما بعضی از تحقیقات ارتباط نزدیک بین مصرف قند و دیابت را نشان می‌دهند.
این کارشناس تغذیه افزود: دیابت نوع یک و 2، بر روی توانایی بدن برای تنظیم سطح قند خون تاثیر می‌گذارد، اما مصرف قند منجر به دیابت نوع یک نمی‌شود.
وی ابراز کرد: دیابت نوع یک، نوعی بیماری خود ایمنی است که بدن به سلول‌های تولیدکننده انسولین حمله کرده و آسیب به این سلول‌ها توانایی بدن در مدیریت سطح قندخون را تضعیف می‌کند.
سیاوشیانی پور دیابت نوع 2 را پیچیده تر دانست و گفت: قند و شکر به طور مستقم منجر به دیابت نمی‌شود، اما مصرف قند اضافی، وزن را افزایش داده و چاقی عاملی در ابتلا به دیابت است.
کارشناس اداره نظارت بر مواد غذایی دانشگاه علوم پزشکی استان تصریح کرد: افرادی که قند زیاد مصرف می‌کنند، اگر بدن آنها شرایط ابتلا به دیابت را داشته باشد، به این بیماری مبتلا می‌شوند.
سیاوشیانی پور خاطرنشان کرد: زمانی که فردی دیابت دارد، مصرف بیش از حد قند، علائم بیماری را تشدید کرده که در این صورت باید سطح قند خون کنترل شود.

** نقش خانواده ها در کنترل دیابت
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان گفت: تمام خانواده ها به طور بالقوه تحت تاثیر دیابت قرار دارند، بنابراین آگاهی از علائم، نشانه ها و عوامل خطر برای انواع دیابت برای کمک به تشخیص زود هنگام بسیار حیاتی است.
ابراهیم نعیمی با بیان اینکه تشخیص و درمان اولیه برای جلوگیری از عوارض دیابت و دستیابی به سلامت نقش مهم و کلیدی دارد، افزود: حدود نیمی از مبتلایان که در حال حاضر با دیابت نوع 2 زندگی می کنند تشخیص داده نشده اند.
وی عنوان کرد: در سند ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیر واگیر، ایران متعهد شده که سیر صعودی بیماری دیابت را تا سال 1404 هجری شمسی متوقف کند و دسترسی به این هدف، تنها با همکاری تمام نهادها و سازمان های مرتبط با موضوع دیابت و اطلاع رسانی همگانی در زمینه اهمیت بیماری دیابت امکان پذیر خواهد بود.
وی ابراز داشت: اطلاع رسانی همگانی در زمینه اهمیت بیماری دیابت در طول سال و بخصوص در هفته ملی دیابت که همانند سال های گذشته از 19 تا 25 آبان ماه نام گذاری شده است و شعار امسال روز جهانی دیابت که بصورت 2 سال متوالی « (دیابت و خانواده ) بوده و تمام فعالیت های صورت گرفته طبق برنامه روز شمار هفته دیابت با همکاری نهادها و سازمان های مرتبط انجام گرفته است.
کارشناس بهداشت خانواده شبکه بهداشت و درمان شهرستان کهگیلویه با اشاره به اینکه بخش عمده‌ای از مراقبت‌های بیماری در منزل و در داخل کانون خانواده انجام می‌شود، گفت: بدون حمایت خانواده کنترل دیابت بسیار دشوار است.
عصمت نبوی اظهار داشت: به دلیل اینکه بیماری دیابت تغییرهای زیادی را در ابعاد مختلف زندگی بیماران ایجاد می کند، بدون حمایت خانواده کنترل آن بسیار دشوار است.
کارشناس بهداشت خانواده شبکه بهداشت و درمان شهرستان کهگیلویه افزود: استعداد ژنتیکی، اختلال سیستم ایمنی و بعضی ویروس ها و سم ها از جمله دلایل ابتلا به بیماری دیابت نوع 1 در میان کودکان و جوانان است.
نبوی با اشاره به هفته ملی دیابت با شعار ‘ دیابت و خانواده’، تصریح کرد: طی سال های اخیر شیوع بیماری دیابت در جوامع مختلف، این بیماری را به بزرگترین اپیدمی تاریخ تبدیل کرده است.
نبوی اذعان کرد: بی تحرکی، تغذیه نامناسب، اضافه وزن و چاقی، سابقه فامیلی، چربی و فشار خون بالا از مهمترین علل ابتلا به بیماری دیابت نوع 2 است.
وی با تاکید بر این نکته که اثر هورمونی، زمینه ژنتیکی و چاقی از دلایل ابتلا به دیابت بارداری است، افزود: 50 درصد بیماران بدون علائم هستند و گاهی وقت ها احتمال دارد با عوارض خودش را نشان دهد که پرخوری، پرنوشی، پرادراری، خستگی زیاد، لاغری، تاری دید، عفونت های مکرر، ادرار شبانه و تاخیر در بهبود زخم ها را می توان از نشانه های بیماری دیابت دانست.
نبوی بیان کرد: تغذیه مناسب ( مصرف نمک چربی و شکر را کاهش دهند )، داشتن فعالیت بدنی مثل پیاده روی (روزی 30 دقیقه پنج بار در هفته )، کاهش اضافه وزن، کنترل چربی و فشار خون از مهمترین راههای پیشگیری از بیماری دیابت است.
کارشناس بهداشت خانواده شبکه بهداشت و درمان شهرستان کهگیلویه تاکید کرد: از آنجایی که کنترل مناسب قند خون بیماران تحت عوامل مختلفی قرار دارد و حمایت خانواده به عنوان یکی از این منابع بیشترین تاثیر بر کنترل قند خون را دارد چرا که بخش عمده ای از مراقبت های بیماری در منزل و در داخل کانون خانواده انجام می شود در نتیجه چون این بیماری تغییرات زیادی را در ابعاد مختلف زندگی بیماران ایجاد می کند، بدون حمایت خانواده کنترل آن بسیار دشوار است.
در ایران با هدف آشنایی جامعه با بیماری همه گیر دیابت از 19 تا 25 آبانماه به نام هفته دیابت نامگذاری شده است.
گزارش از: عصمت علی یاری زاده

6110

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *