ایرنا – مهم‌ترین دلایل سقط مکرر

ایرنا – مهم‌ترین دلایل سقط مکرر


سقط مکرر به مواردی اطلاق می‌شود که سقط به صورت خود به خودی و حداقل دو تا سه بار متوالی تکرار شده باشد. زنانی که 2 بار سقط خود به خودی بالینی و پشت سرهم داشته باشند، کاندیدای معرفی به کلینیک درمان سقط مکرر خواهند بود.
به گزارش روز دوشنبه ایرنا از پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاددانشگاهی – ابن سینا، دکتر سهیلا انصاری پور، عضو هیأت علمی پژوهشگاه ابن سینا به عنوان مجری طرح بررسی پیامدهای ناشی از سقط مکرر در 911 بیمار مبتلا به سقط مکرر در مراجعه به این مرکز، گفت: علل متعدد سقط مکرر همانند عوامل جنینی شامل اختلالات کروموزومی و ساختمانی و همچنین عوامل مادری مانند سندرم انتی فسفولیپید؛ مشکلات اناتومیکال رحم و عوامل هورمونی نشان داده شده اند. در سالهای اخیر همراهی اختلالات DNA اسپرم نیز با سقط مکرر مطرح شده اند که علی رغم بررسی های متعدد علت 50 تا 60 درصد سقط مکرر همچنان ناشناخته است.
وی با اشاره به اینکه از همان ابتدای فعالیت مرکز درمان ابن سینا ، در جهت بهبود امر تشخیص و درمان مبتلایان به سقط مکرر، کلینیک سقط مکرر فعالیت خود را بصورت یک کلینیک منحصر، آغاز کرد، یادآور شد: این کلینینک متشکل از متخصصین زنان و زایمان، آندرولوژی، ژنتیک، ایمونولوژی، غدد، تغذیه و روانپزشکی که در سال های اخیر فضای فیزیکی مستقلی نیز به آن اختصاص داده شده است.
عضو هیأت علمی پژوهشگاه ابن سینا، عنوان کرد: ‌با توجه به پیچیدگی در امر تشخیص و درمان سقط مکرر تاکنون پروژه هایی متعدد در جهت اولویت های تست های تشخیصی ، علل سقط مکرر و تاثیر مداخله های مختلف درمانی به انجام رسیده است. پس از رفع و اصلاح علل شناخته شده سقط مکرر ، بیماران به مدت 2 تا 3 ماه با مکمل های مورد نیاز ، اصلاح سبک زندگی شامل تصحیح عادات و رژیم غذایی، کاهش وزن در صورت چاقی و فرصت برای بارداری خودبخود یا دریافت روش های کمک باروری در صورت نازایی تحت درمان قرار می گیرند .
وی در خصوص نتایج حاصل از تحقیق و پژوهش های بعمل آمده از 1007 زن باردار که در بازه زمانی سال 94 تا 96 ( دو سال و 3 ماه و 21 روز ) مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و 911 مورد به سقط مکرر مبتلا بوده اند، اشاره کرد: از نتایج مطالعه چنین بر می آید که بیشترین فاکتور خطر برای سقط مجدد در بیماران مختلف ، اولا تعداد سقط و همچنین سن خانم ها ست .
نتایج تکمیلی این پژوهش در پانزدهمین برنامه پایان ناباروری که روز شنبه، 26 آبان ماه سال جاری ساعت 19 از شبکه چهار سیما پخش خواهد شد با حضور مجری طرح و کارشناسان ارائه خواهد شد.
علمی ** 1201 **1440

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *