ایرنا – پایان ناباروری در ایران

ایرنا – پایان ناباروری در ایران


حدود 20 میلیون زوج در ایران زندگی می کنند که حدود 4 میلیون زوج نابارور هستند؛ نتایج جمع آوری اطلاعات در مورد شیوع ناباروری در کشور نشان می دهد، شیوع ناباروری در استان های تهران و البرز بیشتر و حدود 20.2 درصد است.
دکتر علی صادقی تبار روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: ناباروری از جمله نگرانی های برخی از زوجین بوده که محققان با بهره گیری از روش های مختلف درمانی، سعی کردند که این نگرانی را برطرف کنند.
وی با اشاره به اینکه در برخی مواقع علت ناباروری مشخص نیست، اظهار داشت: در مواقعی که زنان به روش طبیعی بارور نمی شوند، نیاز به استفاده از روش های کمک باروری است که این کار در مراکز ناباروری کشور انجام می شود.
صادقی تبار ادامه داد که برخی از خانواده ها به دلیل معلولیت ژنتیکی، یا صاحب فرزند سالم نمی شوند یا اقدام به بارداری بعدی نمی کنند، که این مشکل در کشور برطرف شده و با شناسایی ژن معیوب و انتخاب جنین سالم به کمک روش های کمک باروری، خانواده ها می توانند صاحب فرزند سالم شوند.
وی بیان کرد: پژوهشگاه ابن سینا این قابلیت را دارد که ژن های معیوب این افراد را شناسایی کرده و با استفاده از تکنیک های موجود اقدام به انتخاب جنین های فاقد ژن معیوب می کند تا این خانواده ها هم صاحب فرزند سالم شوند.

** ایران یکی از پیشرفته ترین کشورهای دنیا در ارائه خدمات درمان ناباروری است
صادقی تبار با اشاره به توسعه چشمگیر کشور ما در حوزه درمان ناباروری در سال های اخیر، گفت: ما یکی از پیشرفته ترین کشورها در ارائه خدمات درمان ناباروری در دنیا هستیم.
وی ادامه داد که به روز بودن متخصصان ما و داشتن دانش و تجارب فراوان از جمله دلایل پیشرفته بودن کشور در این حوزه است و پزشکان و پژوهشگران ایرانی در این بخش حرف های زیادی برای گفتن دارند.
مدیر مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا گفت: روش های درمانی که کمک زیادی به زوجین نابارور و بهداشت و درمان کشور کرده است در مراکز ما در حال ارائه است.
وی اظهار داشت: محققان ما، امروزه این قابلیت و توانمندی را دارند که با دانش و مهارت خود بتوانند خدمات درمانی مناسب را به بیماران ارائه کنند و از نگرانی های آنان در این زمینه بکاهند.
صادقی تبار افزود: هرچند تجهیزات و ابزارهایی درمان ناباروری در برخی کشورها استفاده می شود که ما از آن بی بهره هستیم، اما محققان ما سعی کردند تا ابزارهای مورد نیاز ما را تا حد زیادی تامین کنند.

** نیازی به اعزام زوج های نابارور به خارج از کشور نیست
معاون آموزشی پژوهشکاه ابن سینا در پاسخ به این سوال که برای درمان ناباروری، آیا نیازی به اعزام زوج های نابارور ایرانی به خارج از کشود وجود دارد؟ گفت: یک زمانی بیماران ما در نوبت های طولانی مراکز درمان ناباروری در کشورهای پیشرفته بودند اما در حال حاضر نیازی به اعزام آنان به خارج از کشور وجود ندارد و تمام مراحل درمان آنان در کشور انجام می شود.
وی با اشاره به اینکه این کار هزینه های سنگینی را به خانواده ها تحمیل می کند، گفت: امروزه به هیچ وجه برای درمان ناباروری، نیازی به اعزام زوج ها به خارج از کشور نیست، بلکه یکی از بخش های گردشگری سلامت موفق، حوزه درمان ناباروری است.
صادقی تبار افزود: تبحر و تخصص پزشکان ایرانی، خوش نامی، اعتبار مراکز درمان ناباروری و پایین بودن هزینه درمان، از جمله دلایلی است که سبب شده تا بیماران خارجی برای درمان ناباروری به ایران مراجعه کنند.
وی گفت: هرچند در حال حاضر تعدادی از بیماران خارجی به مرکز درمانی ما مراجعه می کنند، ولی باید با همکاری وزارت امور خارجه، مسئولان حوزه گردشگری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مراکز درمانی به این موضوع به صورت جدی تری پرداخته شود.
مدیر مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا گفت: کشور ما با توجه به ظرفیت ها و توانمندی های موجود از جمله پزشکان حاذق و توانمند، می تواند قطب ارائه خدمات درمان ناباروری در منطقه باشد.
علمی ** 1201 **1440

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *