بحران گرد و غبار اصفهان را فرا گرفت

بحران گرد و غبار اصفهان را فرا گرفتمنصور شیشه فروش روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: کانون های گرد و غبار حاصل شده از جمعه شب در پی وزش باد شدید در جنوب سمنان به سمت اصفهان گسیل شده است.

وی اظهار داشت: بر این اساس از نیمه شب گذشته تاکنون بخش های مرکزی، شمال و شرق اصفهان دچار کاهش کیفیت هوا شده و شاخص کیفی هوای اصفهان به ۳۰۰ رسیده و بالاتر از استاندارد رسیده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان ادامه داد: این شرایط تا بعداز شهر امروز ادامه دادر و بمنظور پیگیری امور مرتبط با گرد و غبار با منشا کانون های بیابانی سمنان، جلسه مدیریت بحران برای کنترل اثرات گردو غبار هم اکنون در استانداری اصفهان تشکیل شده است.

وی به شهروندان توصیه کرد که با توجه به توجه به کیفیت نامناسب هوا از ترددهای غیرضروری در فضای باز خودداری کنند.

شیشه فروش همچنین به بیماران قلبی و عروقی، خانم های باردار، کودکان و افراد کهنسال توصیه کرد که به هیچ وجه تا سالم شدن کیفیت هوا از منزل خارج نشوند.

وی به عموم شهروندان توصیه کرد که در هنگام حضور در فضای باز از ماسک های استاندارد استفاده و مراقبت های لازم را رعایت کنند.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.
شاخص کیفی هوا (A Q I ) یا شاخص آلودگی هوا (P S I ) معیاریست که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر منوکسید کربن- دی اکسیدگوگرد- ترکیبات نیتروژن دار- ازون و ذرات معلق ( ذرات کوچکتر از ۱۰ میکرو متر و ذرات کوچکتر از ۲.۵ میکرو متر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است را تبدیل به یک عدد بدون واحد کرده و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می دهد.

/ ‏۶۰۲۶/‏۶۹۹۴

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *