بدن انسان از عوارض مصرف مشروبات الکلی در امان نیست

بدن انسان از عوارض مصرف مشروبات الکلی در امان نیست


دکتر ‘سید نادر مصطفوی’ روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در مشروباتی که به صورت دست ساز و در کارگاه های خانگی تولید می شود ناخالصی هایی از متانول یا همان الکل چوب دیده می شود، ضمن آنکه به این مشروبات داروهایی مانند ترامادول، دیازپام و متادون نیز اضافه می کنند که مصرف همزمان الکل با این داروها احتمال مرگ را بالا می برد.
وی با بیان اینکه شاهد بالاترین مسمومیت ها در کشور و از جمله مصرف الکل هستیم، اضافه کرد: غلظت الکل اتانول (الکل طبی) در خون هرچه بیشتر باشد مسمومیت با آن هم بیشتر است و در صورتی که همراه با الکل چوب (متانول) باشد منجر به کوری و در غلظت بالاتر منجر به مرگ خواهد شد.
رییس بخش مسمومیت های بیمارستان شهید بهشتی تفت یادآور شد: خوردن بیش از حد الکل حتی اگر دست‌ساز نباشد اثرات مخربی به دنبال خواهد داشت و می‌تواند منجر به عدم هوشیاری و حتی کما و در نهایت مرگ شود که این واکنش‌ها در بدن بستگی به میزان الکل مصرفی دارد.
این متخصص اضافه کرد: تاخیر اثرگذاری مصرف این مشروبات موجب می شود تا فرد تصور کند سردرد معمولی دارد، این سردرد، تشدید شده اما احساس نمی شود که بخاطر مصرف مشروبات الکلی است و وقتی به پزشک مراجعه می کند دیگر نمی توان برای او کاری کرد.
وی با اشاره به اینکه بسیاری از عوارض مصرف مشروبات الکلی با وجود درمان فرد، از بین نمی رود تصریح کرد: توصیه می شود به هیچ وجه مشروبات الکلی مصرف نشود زیرا هیچ گونه حفاظتی در زمینه تولید و مصرف آنها وجود ندارد.

***مشروبات الکلی، یکی از پنج عامل تهدید سلامتی
مصطفوی با بیان اینکه مصرف این مایع حرام، یکی از پنج عامل تهدید کننده سلامتی در دنیا محسوب می شود و یکی از معضلات امروز جهان پیشرفته است گفت: مصرف مداوم آن اعتیاد ایجاد می کند و خماری، لرزش دست، بی قراری و دردهای عضلانی به دنبال دارد.
وی اضافه کرد: مهمترین عوارض مصرف طولانی مدت الکل مانند هر نوع ماده سمی دیگری بروز ‘سیروز کبدی’ است که تنها درمان آن پیوند کبد است.
این متخصص خاطرنشان کرد: منابع تهیه مشروبات الکلی، قاچاق و دست‌ساز است و همین عامل باعث می‌شود درصد الکل فرآورده دست‌ساز مشخص نباشد و در ضمن تولید دستی مشروبات الکلی، با مواد سمی آلوده یا تقلبی ترکیب می شوند و این عوامل سبب تشدید مسمومیت و مرگ می‌شود.

*** اهمیت آموزش در عدم مصرف مشروبات الکلی
رییس بخش مسمومیت های بیمارستان شهید بهشتی تفت گفت: یکی از مهم ترین راهکارها برای کاهش مصرف الکل در جامعه، آموزش و بالابردن سطح آگاهی مردم نسبت به زیان بار و خطرآفرین بودن آن است.
به گفته وی باید اقداماتی صورت گیرد تا مردم از عواقب و پیامدهای مصرف مشروبات الکلی و زیان های جسمانی که بر آنها وارد می شود آگاه شوند.

*** مصرف الکل در گروه سنی 20 تا 30 سال/ بانوان، بیشتر مصرف می کنند!
وی تصریح کرد: متاسفانه عمده گروه اصلی سنی که در جامعه به مصرف مواد مخدر و الکل گرایش دارند، گروه سنی 20 تا 30 سال است و حتی در افراد زیر 20 ساله هم دیده می شود .
دکتر مصطفوی با بیان اینکه بیشتر خانواده ها از مصرف الکل فرزند خود خبر ندارند تصریح کرد: مصرف الکل از سوی بانوان، بیشتر از مردان است و این مایه تاسف است.
وی افزود: توصیه می‌شود ضمن ممانعت از سوء مصرف این دسته از مواد، فرد مسموم هرچه سریع‌تر به مراکز درمانی اعزام شود تا اقدامات درمانی و تجویز داروهای لازم صورت گیرد.
این متخصص با بیان اینکه مصرف الکل در تمام کشورهای جهان یک معضل است و این موضوع مختص به ایران نیست تصریح کرد: ایران یکی از کشورهای موفق در زمینه مبارزه با الکل است.

*** الکل، دروازه ورود به مصرف مواد مخدر
این متخصص پزشکی قانونی و مسمومیت ها افزود: مصرف الکل، دروازه ورود به مواد مخدر سنگین تر است، خانواده ها توصیه ها را در این زمینه جدی بگیرند.
وی ادامه داد: در سال های اخیر شاهد مسمومیت با اتانول و متانول به ویژه در جوانان هستیم که این نشان می دهد افراد در کنار مصرف مواد مخدر به مصرف مشروبات الکلی روی آورده اند و این موضوع زنگ خطری برای خانواده ها و مسئولان است.

*** مشروبات الکلی، اعتیادآور است
دکتر مصطفوی با بیان اینکه خانواده ها و افراد معتاد، تصور می کنند مشروبات الکلی، اعتیادآور نیست، این برداشت را اشتباه محض دانست و اظهار داشت: مشروبات الکلی هم اعتیاد و هم عوارض شدید به دنبال دارد از این رو باید کنترل بیشتری روی جوانان خود داشته باشند.

*** بیشترین نوع مسمومیت با الکل در یزد، مصرف مشروبات تقلبی است
این متخصص، بیشترین نوع مسمومیت با الکل در استان یزد را مربوط به مصرف مشروبات تقلبی و دست ساز و مصرف بالای آن دانست و با بیان اینکه مصرف مشروبات الکلی در کشور به هر میزان و از هر نوعی ممنوع است افزود: در ماههای اخیر، سه نفر بر اثر مسمومیت شدید با متانول در بخش مسمومیت های بیمارستان شهید بهشتی تفت بستری شدند.
وی اظهار داشت: یک نفر از مسموم شدگان، فوت و نفر دیگر نیز به اختلالات شدید بینایی مبتلا شد و آخرین نفر هم با سطح هوشیاری در شرایط کما، پس از بستری شدن، درمان شد.
رئیس بیمارستان شهید بهشتی تفت اضافه کرد: علت بیشتر این مسمومیت ها استفاده از مشروبات الکلی دست ساز و تقلبی بود.
2088/ 6197

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *