بررسی تکنیک ویرایش ژنوم کریسپر در سمپوزیوم ملی

بررسی تکنیک ویرایش ژنوم کریسپر در سمپوزیوم ملی


دبیر اجرایی این همایش روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا در مورد سمپوزیوم یادشده گفت: سخنرانانی از معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و درمان و ستاد زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مراسم افتتاحیه سمپوزیم یک روزه کریسپر (نوعی روش تغییر ژنومی/clustered regularly interspaced short palindromic repeats) شرکت می کنند.
صادق شجاعی ادامه داد: سمپوزیوم روز چهارشنبه 7 آذر در دو بخش برگزار می شود؛ ساعات صبح به سخنرانی متخصصان حوزه مهندسی ژنتیک و ساعات بعدازظهر به برگزاری کارگاهی در مورد تکنیک ویرایش ژنوم کریسپر اختصاص دارد.
وی افزود: سخنرانانی از دانشگاه های شهید بهشتی، شیراز، علوم پزشکی ایران و موسسه رویان در نشست صبح سمپوزیوم در مورد محورهای مختلف مرتبط با کریسپر سخنرانی می کنند. این محورها شامل کاربرد انواع روش های ویرایش ژنومی، کاربرد کریسپر در ویرایش ژنتیک گیاهان، انسان ها و جانوران، آینده نگری تکنیک کریسپر، مزایا و معایب این تکنیک در ویرایش ژنومی است.
این دانشجوی دکتری رشته بیوتکنولوژی ادامه داد: همچنین در نشست بعدازظهر کارگاهی جنبی برای آشنایی شرکت کنندگان با نرم افزارهای طراحی آر ان ای/RNA (اسید ریبونوکلئیک) در سیستم کریسپر برگزار می شود؛ زیرا این سیستم مبتنی بر طراحی نرم افزاری است که بر اساس آن بتوان تغییرات ژنتیکی را در دی ان ای لحاظ کرد.
به گزارش ایرنا، کریسپر نوعی روش جدید در ویرایش ژنوم موجودات مختلف است که اولین بار توسط دو دانشمند حوزه زیست شیمی و میکروبیولوژی آمریکایی و فرانسوی به نام های جنیفر دادنا و امانوئل شارپنتیه در حوزه کشف شد، سپس فنگ ژانگ دانشمند آمریکایی چینی تبار، در سلول های انسانی آن را با موفقیت شبیه سازی کرد.
این روش ویرایش ژنومی در مرحله تحقیقات اولیه است و زمان زیادی برای تبدیل شدن ظرفیت های آن به توانایی بالفعل نیاز خواهد بود، همچنین باید در این مرحله معایب کامل این روش از جمله مسائل اخلاقی پیرامون آن مرتبط با تغییر ژنتیک، حل شود.
علمی**9157**1440

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *