برلین خواستار تحقیقات فوری و جامع درباره درگذشت مرسی شد

برلین خواستار تحقیقات فوری و جامع درباره درگذشت مرسی شددویچه وله گزارش داد: راینر برول روز چهارشنبه در کنفرانس مطبوعاتی ضمن ابراز تأسف از درگذشت مرسی تصریح کرد، نگرانی خود را در مورد عدم رعایت استانداردهای حداقلی و حقوق انسانی در زندان‌های مصر به قاهره بیان کرده‌ایم.

پیش‌تر «کلاودیا روث» معاون رئیس پارلمان آلمان تأکید کرد: دستگاه قضائی مصر به مضحکه‌ای سیاسی برای دولت السیسی تبدیل شده است.

تلویزیون مصر روز دوشنبه از مرگ مرسی در جلسه دادگاه خبر داد و عامل فوت وی را سکته اعلام کرد.

سازمان دیدبان حقوق بشر، مرگ مرسی را یک فاجعه ولی قابل پیش بینی خواند زیرا دولت مصر وی را از خدمات پزشکی کافی و حتی ملاقات با خانواده محروم کرده بود.

دادستانی مصردوشنبه شب اعلام کرد که جواز دفن مرسی را صادر کرده است.
دربیانیه دادستانی مصر آمده است که پس از به پایان رسیدن بررسی‌های پزشکی قانونی، دستور دفن جنازه رئیس جمهوری سابق صادر شده است ولی به نتایج این بررسی‌ها اشاره‌ای نکرد.
رسانه‌های مصری نیز به نقل از شاهدان عینی اعلام کردند که نیروهای امنیتی مصر، کمربندی امنیتی در اطراف مقبره‌های “الوفاء و الامل” در منطقه شهرک نصر در شمال شرق قاهره ایجاد کردند.

«محمد مرسی عیسی العیاط» مشهور به محمد مرسی متولد ۱۷ اوت ۱۹۵۱، نخستین رئیس جمهوری کشور مصر پس از انقلاب سال ۲۰۱۱ بود. وی در ۲۴ ژوئن ۲۰۱۲ با کسب ۵۱.۷۳ درصد آرای مردم به عنوان پنجمین رئیس جمهوری مصر و نخستین رئیس جمهوری این کشور پس از انقلاب انتخاب شد.

وی همچنین از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ میلادی نماینده مجلس کشور مصر بود، مرسی در ۳ ژوئیه ۲۰۱۳ پس از ناآرامی‌های چند روزه و حالت بحرانی کشور، درپی کودتای توسط ارتش عزل و زندانی شد.

دادگاه جنایی مصر بعد از عزل مرسی وی را به جرم تحریک خشونت میان نیروهای امنیتی و معترضان به ۲۰ سال زندان محکوم کر.

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *