بیش از 13.7 میلیارد تومان تسهیلات روستایی عشایری در سنقر و کلیایی پرداخت شد

بیش از 13.7 میلیارد تومان تسهیلات روستایی عشایری در سنقر و کلیایی پرداخت شدبه گزارش ایرنا؛ ناصر معصومی زاده پنجشنبه شب در جلسه شورای اشتغال و ستاد تسهیل با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمانشاه در فرمانداری سنقر و کلیایی با بیان اینکه این میزان تسهیلات موجب اشتغالزایی ۴۱۲ نفر شده است، افزود: با این میزان پرداخت، ۷۶ درصد از سهمیه شهرستان در این زمینه محقق شده است.

او گفت: در سال ۱۳۹۷ توسط دستگاه های اجرایی با اعتباری بیش از ۳۵ میلیارد تومان زمینه اشتغالزایی یک هزار و ۷۱۲ نفر در قالب مشاغل خانگی، سامانه کارا، منابع داخلی، تبصره ۱۶ و صندوق توسعه ملی فراهم شده است.
وی اظهار داشت: سهمیه ایجاد اشتغال توسط دستگاه های اجرایی در سال جاری ۹۳۵ نفر می باشد که تاکنون تعداد ۵۲۶ نفر آن محقق و در سامانه رصد به ثبت رسیده است.

فرماندار سنقر و کلیایی در ادامه مشکلات حوزه اشتغال را در بخش های مختلف کشاورزی و دامپروری، شیلات، گردشگری و صنایع دستی تشریح کرد و مهمترین آن را محدودیت های تسهیلات بانکی، عدم تخصیص آب مورد نیاز، نبود صنایع تبدیلی، تغییرات قیمت ماشین آلات، بالابودن اجاره بهاء سد جامیشان برای پرورش آبزیان و ممانعت های بانکی و عدم همکاری آب منطقه ای در تمدید قرار دادها ذکر کرد.

معصومی زاده، نبود زیرساخت های گردشگری، عدم مطالعه و نبود طرح گردشگری در نقاط گردشگری، کمبود اعتبار مرمت بناها و قنوات تاریخی، نبود بازارچه صنایع دستی، کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش، بیمه و مالیات کارگران واحدهای صنعتی، رکود در بازار و کمبود نیروی متخصص در واحدهای صنعتی و قوانین دست و پا گیر را از دیگر مشکلات حوزه اشتغال شهرستان سنقر و کلیایی نام برد.

او برای رفع این موانع و مشکلات، پیشنهادها و راهکارهایی ارائه کرد و افزود: ایجاد زیرساخت های لازم در حوزه گردشگری، ایجاد ناحیه صنعتی روستایی، کاهش بروکراسی اداری در صدور مجوزها و پرداخت وام، تشویق در جهت اجرای طرح های جدید و نو پا مانند طرح از پشم تا فرش، افزایش تسهیلات بانکی کم بهره، حمایت از کشاورزان، تسهیل در اخذ وثیقه ملکی، ایجاد شهرک دامداری، کاهش سهم کارفرما، لزوم قرار گرفتن شهر سطر در حوزه پرداخت تسهیلات روستایی می تواند موانع ایجاد اشتغال در این شهرستان را برطرف کند.

شهرستان سنقر و کلیایی در ۸۵ کیلومتری شمال شرقی کرمانشاه دارای ۲۷۱ روستا، ۲ شهر، هشت دهستان و بیش از ۸۲ هزار نفر جمعیت است.

۳۰۳۳/‏۸۰۶۶

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *