بیماری آنفلوآنزا در یک واحد مرغداری آذربایجان شرقی مشاهده شد

بیماری آنفلوآنزا در یک واحد مرغداری آذربایجان شرقی مشاهده شد


به گزارش ایرنا، حبیب شریفیان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به تشدید اقدامات کنترلی و امنیت زیستی در واحدهای مرغداری آذربایجان شرقی افزود: مرغداران در صورت مشاهده هرگونه تلفات مشکوک در واحدهای پرورش طیور صنعتی یا در سطح روستاها، در اسرع وقت موضوع را به ادارات دامپزشکی یا جهاد کشاورزی شهرستان ها گزارش کنند.
وی اظهار داشت: مدیران و کارگران واحدهای مرغداری باید با رعایت دقیق موارد قرنطینه، از هرگونه تردد غیرضروری افراد و خودرو به واحدها جلوگیری کنند و ورود و خروج دان، تخم مرغ، کود و سایر محموله های ضروری به واحدهای مرغداری با ضدعفونی کامل و رعایت دقیق و موثر ضوابط بهداشتی دامپزشکی انجام شود.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: در واحدهای پرورش طیور صنعتی باید هرگونه ورود و خروج به شدت کنترل شود تا از بروز و شیوع ویروس بیماری آنفلوآنزا جلوگیری به عمل آید.
شریفیان ادامه داد: هرگونه جابجایی پرنده باید با مجوز سازمان دامپزشکی باشد و در این راستا هماهنگی‌ های لازم با دستگاه‌های نظامی و انتظامی برای جلوگیری از جابجایی‌ های پرندگان و فرآورده‌های طیور بدون مجوز سازمان دامپزشکی انجام شده است.
وی با بیان اینکه رعایت قرنطینه و امنیت زیستی در تمامی مرغداران در واحدهای صنعتی و روستایی برای پرورش دهندگان طیور و ماکیان الزامی است، یادآوری کرد: بهره برداران باید به هشدارهای سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی و اداره کل دامپزشکی درباره کنترل و مراقبت از گسترش و شیوع آنفلوآنزای مرغی به جد توجه و از هرگونه خرید و فروش طیور و ماکیان از بازارهای محلی و هفتگی اجتناب کنند.
آنفلوآنزای (آنفولانزا) فوق حاد از مهم‌ترین بیماری‌های طیور و یک بیماری تنفسی ویروسی مشترک انسان و پرندگان با علایم سیاه شدن و خونریزی تاج و ساق پا، علایم تنفسی حاد، بی حالی شدید، پژمردگی، دور هم جمع شدن گله، کاهش شدید مصرف دانه، افت ناگهانی تولید تخم مرغ روزانه و انتشار ناگهانی در گله است.
8023/518

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *