تاکنون برای ۵۸۹۲ واحد مسکونی آسیب دیده سیل در اصفهان پرونده تشکیل شد

تاکنون برای ۵۸۹۲ واحد مسکونی آسیب دیده سیل در اصفهان پرونده تشکیل شدمحسن قوی بیان روز جمعه در گفت و گو با ایرنا افزود: از مجموع هشت هزار و ۲۶۲ واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب دیده در سیل سال جاری استان اصفهان برای بیش از ۷۰ درصد متقاضیان پرونده دریافت تسهیلات بانکی تشکیل شده است.
وی با بیان اینکه به هر خانوار خسارت دیده، ۵۰ میلیون ریال کمک بلاعوض معیشتی و ۱۵۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی با سود پنج درصد تعلق می گیرد، گفت: برای بازسازی واحد مسکونی روستایی ۴۰۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی و ۱۰۰ میلیون ریال کمک بلاعوض پرداخت می شود که این مبلغ در مناطق شهری ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات و ۱۲۰ میلیون ریال کمک بلاعوض خواهد بود.
معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اصفهان ادامه داد: افرادی که لوازم زندگی آنها زیر آب یا آوار رفته باشد می توانند از کمک معیشتی و بلاعوض ۵۰ میلیون ریالی استفاده کنند، همچنین به این افراد تا سقف ۱۵۰ میلیون ریال وام کم بهره داده می شود.
وی با اشاره به اینکه تا کنون ۷۰ متقاضی برای انعقاد تفاهمنامه و دریافت تسهیلات به بانکها معرفی شدند، خاطرنشان کرد: پرداخت تسهیلات اعتباری سال ۹۸ از هفته آینده آغاز خواهد شد و کار بازسازی واحدهای خسارت دیده بطور جدی شروع می شود.
به گفته وی، این تسهیلات قرض الحسنه بانکی با کارمزد چهار درصد با ضمانت زنجیره ای برای جبران خسارات ناشی از سیل به خسارت دیدگان پرداخت خواهد شد.
قوی بیان با اشاره به اینکه بانک های تجارت و توسعه تعاون برای پرداخت تسهیلات به سیل زدگان اعلام آمادگی کردند تصریح کرد: منتظر اعلام آمادگی سایر بانک ها هستیم تا کار توزیع تسهیلات بانکی را شروع کنیم.
وی اضافه کرد: در زمان حاضر مالکان واحدهای احداثی خسارت دیده از سیل در استان در حال انجام کارهای مقدماتی از دریافت پروانه ساختمان و نقشه های مهندسی برای شروع کار هستند و کار تعمیر واحدهای تعمیری هم آغاز شده است.
بارش باران و جریان سیلاب ابتدای امسال به هشت هزار و ۲۶۲ واحد مسکونی شهری و روستایی این استان خسارت زد.
از این تعداد خانه آسیب دیده پنج هزار و ۷۷۶ واحد مسکونی در مناطق روستایی و ۲ هزار و ۴۸۶ واحد شهری دچار خسارت شده که نیاز به بهسازی دارند.
از این تعداد ۲ هزار و ۲۲۳ واحد تخریبی و ۶ هزار و ۲۲۳ واحد نیاز به مرمت و بازسازی دارد.
یکهزار و ۶۶۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی برای مرمت و بازسازی این واحدها مورد نیاز است.
۴۰۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال تسهیلات بلاعوض و ۶۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال نیز تسهیلات بلاعوض معیشتی به مالکان این واحدها پرداخت می شود.
در پی بارش های بهاره وجاری شدن سیل بخش هایی از مناطق جنوبی و سمیرم، بخش شرقی همچون دهستان های بهارستان و کوهستان، جبل، کوهپایه، خورو بیابانک و نائین و شهرستان های غرب استان اصفهان آسیب دیدند.
استان اصفهان بیش از پنج میلیون نفر جمعیت دارد و دارای بیش از یکهزار و ۷۰۰ روستا و آبادی با جمعیت حدود ۶۰۰ هزار نفر است.
۷۱۵۰/‏۶۰۲۶/‏

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *