ترکیه: اقدامات آمریکا به روابط دوجانبه آسیب می زند

ترکیه: اقدامات آمریکا به روابط دوجانبه آسیب می زندبه گزارش رویترز، کالین که پنجشنبه شب و پس از جلسه هیأت دولت ترکیه سخن می‌گفت، افزود: تلفنی با جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در خصوص حذف تولید کنندگان ترکیه‌ای از تولید مشترک جنگنده‌های اف ۳۵ تلفنی گفت و گو کردم.

سخنگوی رجب طیب اردوغان در این کنفرانس مطبوعاتی افزود، امیدوار است که وزارت دفاع آمریکا رویکرد کنونی خود نسبت به ترکیه را کنار بگذارد، چرا که این رفتار به روابط دو کشور که در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) عضویت دارند آسیب می‌زند.

«پاتریک شاهان» سرپرست وزارت دفاع آمریکا هفته گذشته (۱۷ خرداد) در پیامی به «خلوصی آکار» همتای ترکیه‌ای اش، اعلام کرد که واشنگتن به ترکیه تا ۳۱ جولای (۹ مرداد) مهلت می‌دهد که از خرید سامانه دفاعی اس ۴۰۰ روسیه صرف نظر کند.

کالین همچنین از دیدار احتمالی اردوغان با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه در جریان نشست گروه ۲۰ که قرار است اواخر ماه ژوئن (اواسط ماه تیر) در ژاپن برگزار شود، خبر داد.

روابط آنکارا با واشنگتن اخیراً بر سر تصمیم ترکیه برای خرید اس -۴۰۰ روسیه بار دیگر رو به تیرگی گذاشته است.

رئیس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه اعلام کرد که سامانه اس ۴۰۰ خریداری شده از روسیه ماه آینده میلادی به آنکارا تحویل داده می‌شود.

آمریکا مدعی است که خرید این سامانه با ساختار دفاعی غرب همخوانی ندارد و تهدید برای جنگنده‌های اف -۳۵ خواهد بود.

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *