تسریع ترمیم زخم با بانداژ الکتریکی ممکن شد

تسریع ترمیم زخم با بانداژ الکتریکی ممکن شد


به گزارش روز پنج شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، در دهه 1960 میلادی محققان دریافتند تحریک الکتریکی زخم می تواند منجر به ترمیم سریع تر زخم ها شود. اما تجهیزات مورد نیاز برای انجام این کار حجیم بوده و معمولا مستلزم بستری شدن بیمار در بیمارستان هستند.
اکنون محققان یک بانداژ انعطاف پذیر با قابلیت توان الکتریکی مورد نیاز را ساختند که قادر است حرکات پوست را به یک میدان الکتریکی درمانی تبدیل کند. برای این منظور محققان یک نانوژنراتور پوشیدنی از جنس صفحات پلی تترافلوئورواتیلن (PTEF)، پلی اتیلن ترفتالات (PET) و فویل مس ساختند. این نانوژنراتور حرکات پوست را که در جریان فعالیت روزمره و حتی تنفس ایجاد می شوند، به پالس های الکتریکی کوچک تبدیل می کند. سپس این جریان الکتریکی به دو الکترود که در دو طرف زخم پوستی قرار گرفته اند، هدایت می شود و یک میدان الکتریکی ایجاد می کند .
محققان این بانداژ را روی موش ها آزمایش کردند و توانستند زخم های پوستی را در طول 3 روز به طور کامل ترمیم کنند. در حالی که ترمیم چنین زخم هایی با استفاده از بانداژهای عادی فاقد میدان الکتریکی حداقل 12 روز زمان لازم دارد.
به گفته محققان تسریع فرآیند ترمیم زخم ها حاصل انتقال، تولید مثل و تفکیک سریع تر نوعی سلول بافت همبند موسوم به فیبروبلاست در اثر میدان الکتریکی است.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه ACS Nano منتشر شده است.
**9259**1601**

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *