تشخیص آسیب دیدگی چشم با استفاده از اشک

تشخیص آسیب دیدگی چشم با استفاده از اشک


به گزارش روز یکشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، این حسگر جدید که OjoGel نام دارد، متشکل از یک مایع ژل مانند به مراه نانوذرات طلا است که هنگام تماس با اشک حاوی اسید اسکوربیک تغییر رنگ می دهد.
اسید اسکوربیک که با نام ویتامین C نیز شناخته می شود، با غلظت زیاد در مخاط درون چشم وجود دارد، اما معمولا غلظت آن در اشک بسیار اندک است و در هنگام آسیب دیدگی چشم غلظت آن در اشک افزایش می یابد.
تنها یک قطره اشک برای تغییر رنگ OjoGel کافی است و میزان تغییر رنگ از زرد کمرنگ تا قهوه ای تیره نشان دهنده غلظت اسید اسکوربیک در اشک است.
محققان میزان تغییر رنگ ژل را به گونه ای کنترل کردند که با طبقه بندی رنگ ها در یک نرم فزار موبایل موسوم به Pixel Picker سازگاری دارد و با استفاده از جداول تهیه شده توسط محققان به سادگی می توان میزان اسیداسکوربیک موجود در اشک را با کمک این برنامه به دقت مشخص کرد.
اکنون محققان در تلاشند تا با استفاده از این فناوری یک ابزار بالینی ساده و ارزان قیمت تولید کنند که امکان تشخیص و ارزیابی صحیح میزان آسیب دیدگی چشم را با استفاده از OjoGel فراهم کند.گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Biosensors and Bioelectronics منتشر شده است.
علمی (6)**9259**1440

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *