تشخیص درد مزمن با آزمایش خون

تشخیص درد مزمن با آزمایش خون


به گزارش روز دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیکال ساینس، این آزمایش می تواند تغییر رنگ سلول های سیستم ایمنی ناشی از درد مزمن را شناسایی کند و امکان تشخیص و درمان این نوع درد را در بیمارانی که قادر به بیان آن نیستند، از جمله کودکان و بزرگسالان مبتلا به زوال عقل، برای پزشکان فراهم کند.
محققان دریافتند زمانی که شخص دچار درد مزمن است، تغییرات مولکولی قابل شناسایی در سلول های ایمنی بدن او رخ می دهد و با استفاده از تصویربرداری فراطیفی می توان این تغییرات را به سرعت تشخیص داد. بدین ترتیب پزشک می تواند شدت درد و میزان حساسیت بیمار نسبت به آن را به طور لحظه ای تشخیص داده و میزان داروی موردنیاز بیمار را به دقت تعیین کند.
در این تحقیقات علاوه بر شناسایی نشانه های زیستی درد، محققان دریافتند سلول های ایمنی نقش موثری در تعیین میزان درد مزمن برعهده دارند. بنابراین احتمالا بهتر است به جای تمرکز بر تولید داروهای ضددرد که سیستم عصبی را هدف می گیرند، داروهای جدیدی با قابلیت کاهش واکنش سیستم ایمنی به درد تولید شوند.
به گفته محققان این آزمایش خون تا 18 ماه دیگر می تواند به عنوان یکی از آزمایشات بالینی به طور وسیع مورد استفاده پزشکان قرار گیرد.
نتایج این تحقیقات در کنفرانس Faculty of Pain Medicine در سیدنی ارایه شده است.
علمی (6) ** 9259**1440

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *