تصویب قانون جامع دهیاری ها برای ارایه خدمات روستایی ضروری است

تصویب قانون جامع دهیاری ها برای ارایه خدمات روستایی ضروری استاکرم نجفی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تصویب قانون جامع دهیاری‌ها، انعکاس خدمات این نهاد عمومی غیر دولتی و آشناسازی مردم با رویکرد و سیاست‌های کشور در خصوص مدیریت روستایی از وظایف دست اندرکاران این حوزه است و در مقابل دهیاران نیز ضمن آگاهی از انتظارات شهروندان باید در کسب رضایت عمومی تلاش کنند.
وی یادآور شد: در حال حاضر تمامی روستاهای با جمعیت بالای ۳۰ خانوار در استان مجوز تأسیس دهیاری از وزارت کشور را اخذ کرده و تا زمان برگزاری سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۴۰۰ هیچ افزایشی در این زمینه نخواهیم داشت. نجفی، تأسیس دهیاری‌ها را بر اساس شاخص جمعیت خانوارهای روستایی دانست و یادآور شد: براساس قانون، تأسیس دهیاری تنها در روستاهای بالای ۳۰ خانوار کشور الزامی است.
این مسئول امور روستایی در استان ادامه داد: پس از سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵، برای ۱۰۷ روستای واجد شرایط استان با توجه به جمعیت و تعداد خانوارهای موجود در آنها مجوز تأسیس دهیاری از وزارت کشور دریافت شد.
به گفته وی، تمامی ۶۳۰ روستای بالای ۳۰ خانوار این استان در حال حاضر دارای دهیاری بوده و ۹۷.۵ درصد از جمعیت روستایی استان نیز از خدمات دهیاری‌ها برخوردار هستند.
وی به شاخص تخصیص اعتبار دهیاری‌ها نیز اشاره کرد و یادآور شد: با توجه به حذف ۲ ردیف اعتباری یعنی تبصره ۲ ماده ۳۹ قانون مالیات بر ارزش افزوده و حذف بند واو تبصره ۶ قانون بودجه سنواتی کل کشور، طی ۲ سال گذشته تنها اعتبار دهیاری‌ها از محل بند الف و ب قانون مالیات بر ارزش افزوده بوده است.
‌نجفی اضافه کرد: حذف ردیف‌های اعتباری یادشده باعث شد تا اعتبار ۸۷۰ میلیارد ریالی سال ۹۶ دهیاری‌های استان به ۷۶۰ میلیارد ریال در سال ۹۷ کاهش یابد.
مدیر کل امور روستایی و شوراهای استانداری قزوین خاطرنشان کرد: خوشبختانه با پیگیری‌های صورت گرفته و نظر مساعد نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اصلاحات قانونی برای احیای ردیف‌های اعتباری حذف شده صورت گرفته و در سال جاری اعتباراتی از این محل‌ها به مناطق روستایی تخصیص خواهد یافت.
نجفی اضافه کرد: دهیاری‌ها شبانه روز در حال فعالیت و رسیدگی به امور روستاها هستند تا از طریق برنامه ریزی و اجرای اقدامات جدید، روستاها را برای زندگی و کار مردم مناسب سازی کنند.
استان قزوین ۵۳۰ دهیاری دارد.

۸۰۵۴* ۶۱۰۱

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *