تغییر آئین نامه داروخانه ها خدمات رسانی را مشکل می سازد

تغییر آئین نامه داروخانه ها خدمات رسانی را مشکل می سازد


دکتر مهدی بیگدلی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در ماههای اخیر زمزمه تغییر آیین نامه تاسیس داروخانه توسط وزارت بهداشت و درمان موجی از نگرانی و تشویش را در بین جامعه دارو سازان کشور ایجاد کرده است.
وی اظهار کرد: داروخانه به عنوان یک موسسه پزشکی و تکمیل کننده چرخه درمان از اهمیت بسزایی برخوردار است و داروسازان بدلیل دسترسی آسان، سریع و بدون هزینه مردم برای گرفتن مشاوره و درمان بیماریها نقش مهمی در تامین سلامت جامعه دارند.
بیگدلی خاطرنشان کرد: باوجود مکاتبات و جلسات متعدد انجمن داروسازان کشور با مسئولان و وزیر بهداشت و درمان و همچنین نمایندگان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، بدون درنظر گرفتن نظرات کارشناسی دقیق انجمن داروسازان ایران و باوجود مخالفت داروسازان تغییرات آیین نامه تاسیس داروخانه توسط وزارت بهداشت تصویب و ابلاغ شده است.
وی بیان کرد: با اجرا شدن دستورالعمل سابق، حدفاصله قانونی مناسب با استانداردهای علمی و اقتصادی بین داروخانه ها وجود داشت که موجب ایجاد رقابت سالم، خدمت رسانی عادلانه و دسترسی آسان تمام اقشار جامعه بویژه مناطق شهری و روستایی کمتر برخوردار به خدمات دارویی شده بود.
رئیس انجمن داروسازان استان زنجان ادامه داد: با اجرایی شدن تغییرات در آیین نامه جدید فواصل داروخانه های موجود بسیار کم خواهد شد و با برداشته شدن محدویت فاصله، بطور مسلم داروسازان تمایل خواهندداشت که داروخانه خود را به داخل یا مجاورت ساختمانهای پزشکان و مناطق شهری برخوردار از امکانات خدمات پزشکی و درمانی منتقل کنند.
وی بیان کرد: تحقق این مهم موجب می شود نه تنها شهرک نشینان، مناطق شهری و روستایی که از خدمات محروم هستند، بیشترین آسیب را متحمل می شوند بلکه به نوعی موجب رقابت ناسالم و غیرحرفه ای بین داروخانه ها خواهد شد.
بیگدلی اظهار از امیدواری کرد: وزارت بهداشت و درمان در فاصله کوتاهی نسبت به عواقب این تصمیم آگاه شده و با حذف تغییرات جدید اعمال شده از بروز مشکلات آتی آن برای جامعه و نظام سلامت کشور پیشگیری کند.
به گزارش ایرنا، هم اکنون 130 داروخانه دولتی و خصوصی در استان فعالیت می کنند که از این تعداد 73 داروخانه خصوصی و دولتی به شهر زنجان اختصاص دارد.
200 دارو ساز نیز در بخش های دولتی و خصوصی استان زنجان مشغول بکار هستند.
7320/8068

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *