تغییر سرم درمانی اسب به انسان در دست بررسی قرار گرفت

تغییر سرم درمانی اسب به انسان در دست بررسی قرار گرفت


به گزارش ایرنا از روابط عمومی موسسه رازی، رئیس موسسه تحقیقاتی واکسن و سرم سازی رازی
در نشست مشترک با مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور گفت: با توجه به اینکه موسسه رازی تجربه تولید فرآورده های ضد مارگزیدگی، عقرب زدگی و سایر فرآورده ها را دارد، می تواند در اجرای طرح های جدید درمانی گام های موثر بر دارد.
دکترعلی اسحاقی افزود: تغییر فرآیندهای تولید سرم ضدمار گزیدگی و ضد عقرب زدگی موسسه رازی از اسب به انسان در دستور کار قرار دارد.
اسحاقی با اشاره به اینکه بر اساس این پیشنهاد برای تولید سرم های ضد دیفتری و ضد کزاز از انسان به جای اسب استفاده شود، گفت: تاکنون در دنیا برای تولید مقادیر کم از این روش استفاده شده و امکان اجرای این پیشنهاد در موسسه رازی نیز با همکاری سازمان انتقال خون وجود دارد.
رئیس موسسه رازی اضافه کرد: بانک پلاسمای زیادی در سازمان انتقال خون وجود دارد و این در حالی است که بسیاری از پلاسماها از بین می رود.
وی افزود: به شکل تئوری با استخراج آنتی بادی ها از این پلاسماها و استحصال آن می توان نسبت به درمان بیماری هایی نظیر کزاز و دیفتری اقدام کرد، اما اینکه در عمل هم بتوان دست به چنین کاری زد، نیازمند مطالعه و تحقیق در این رابطه هستیم.
**موسسه رازی تجربه ارزشمندی در تولید سرم های خاص دارد
دکتر علی اکبر پورفتح الله مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور نیز گفت: سازمان انتقال خون تجارب ارزشمندی در زمینه تولید داروهای مشتق از پلاسما دارد لیکن حدود 60 درصد این داروها به روش پالایش قراردادی با استفاده از ظرفیت پالایشگرهای خارجی تامین می شود.
وی با بیان اینکه موسسه رازی سابقه بسیار خوبی در تولید ایمونوگلوبین های اختصاصی و سرم های ضد مار و عقرب دارد، گفت: این محصولات در دنیا دارای ارزش بالایی بوده و حدود 70 درصد قیمت سرم های ضد اختصاصی مربوط به ماده اولیه آن است.
پورفتح الله افزود: تلاش می شود تا زمینه تولید سرم های ضد مار و ضد عقرب گزیدگی با همکاری موسسه رازی از اسب به انسان تغییر یابد.
مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور با اشاره به تجربه این سازمان در زمینه تولید پلاسمای اختصاصی ضد هاری و اینکه این فرآیند را می توان برای تولید سایر سرم های خاص گسترش داد، گفت: با توجه به سابقه طولانی موسسه رازی در تولید سرم های درمانی ضد مارگزیدگی و عقرب زدگی، پیشنهاد دادیم در قالب طرح تحقیقاتی مشترک با این موسسه، ابتدا از طریق امکان سنجی، فرآیند تغییر از بستر اسب به بستر انسانی را بررسی کنیم و در صورت مثبت بودن نتیجه، وارد مراحل بعدی شویم.
موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی با بیش از 90 سال قدمت در منطقه حصارک کرج فعالیت می کند.
6156/ 6155

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *