تلاش محققان کشور برای جلوگیری از روند رشد بیماری آلزایمر

تلاش محققان کشور برای جلوگیری از روند رشد بیماری آلزایمر


به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سید مهدی خلیق رضوی مجری طرح پژوهشی’تشخیص زودهنگام بیماری آلزایمر’ با اشاره به اینکه بیماری آلزایمر یکی از رایج ترین بیماری ها در نتیجه تحلیل سلول های عصبی مغزی است، اظهارکرد: هدف اصلی از اجرای طرح مطالعاتی ‘تشخیص زودهنگام بیماری آلزایمر’ بررسی و مقایسه داده های ترکیبی تصویربرداری مغز افراد سالم، افراد دارای اختلال شناختی خفیف و افراد در مراحل اولیه بیماری آلزایمر است.
وی ادامه داد: در این طرح، دینامیک زمانی و مکانی شبکه های نورونی این افراد درحال انجام یک تست بینایی-حرکتی با یکدیگر مقایسه می شود.
خلیق رضوی گفت: این طرح با هدف دسته بندی افراد از منظر توانمندی های شناختی و یافتن قسمت هایی از شبکه عصبی که در مراحل اولیه بیماری دچار اختلال در فعالیت و کاهش سرعت پردازش اطلاعات شده، انجام می گیرد.
به گفته این محقق، کاهش تدریجی توانمندی های شناختی در حوزه های مختلف از قبیل حافظه، ‌تصمیم گیری، یادگیری و سرعت پردازش اطلاعات از علائم بارز این بیماری است.
وی با بیان اینکه هر نوع کاهش در حافظه و یا دیگر توانمندی های شناختی لزوما به معنای شروع بیماری آلزایمر نیست، اضافه کرد: ابتلا به این بیماری که سبب کاهش توانمندی های شناختی در افراد می شود، می تواند علل مختلفی داشته باشد.
رضوی با اشاره به اینکه درحال حاضر سلول های عصبی آسیب دیده به علت بیماری آلزایمر قابل بازگشت نیستند، یادآورشد: ‌تشخیص به موقع بیماری،قبل از شروع علائم شدید‌ و استفاده از برخی روش های درمانی موجود، می تواند روند رشد بیماری را به تاخیر بیندازد.
عضو هیات علمی پژوهشگاه ‘رویان’ خاطر نشان کرد: در مرحله اول طرح برای غربالگری اختلالات شناختی علاوه بر تست های کاغذی رایج، از تست جدید کامپیوتری طراحی شده با نام ( تست شناختی یکپارچه – ICA) استفاده شد که با تخمین سرعت پردازش اطلاعات در مغز، سلامت شناختی افراد مورد سنجش و پایش قرار می گیرد.
وی همچنین گفت: طرح مطالعاتی تشخیص زود هنگام بیماری آلزایمر در چندین مرحله بر روی افراد داوطلب انجام می شود و تاکنون بیش از 200 نفر در مرحله اولیه طرح غربالگری شدند که از این میان، افرادی که دارای اختلال شناختی خفیف یا آلزایمر تشخیص داده شدند، وارد مرحله تصویر برداری تشدید مغناطیسی و ثبت داده های الکتروانسفالوگرفی (نوار مغزی) شده اند.
این محقق حوزه علوم شناختی بیان کرد: اصلاح رژیم غذایی و انجام فعالیت های تنفسی و ورزشی و ذهنی می تواند اثر قابل توجهی درجلوگیری از بروز علائم بیماری داشته باشد.
وی خاطر نشان کرد: تشخصیص زودهنگام بیماری آلزایمر به ویژه در مراحل اولیه و قبل از شروع علائم رفتاری بیماری (مثل مشکلات حافظه) می تواند در کاهش سرعت رشد بیماری و یا حتی درمان احتمالی بیماری بسیار موثر باشد و با ارایه راهکارهای تخصصی می توان نسبت به افزایش توانبخشی شناختی افراد مبادرت کرد.
علمی ** 1836 **

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *