توان ” نه ” گفتن از مولفه های مهم مقابله با رفتارهای ناهنجار است

توان ” نه ” گفتن از مولفه های مهم مقابله با رفتارهای ناهنجار استبه گزارش روز یکشنبه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان، سردار رحیم جهانبخش در همایش اعتیاد افزود: این معضل خانمانسوز از مهمترین بحثهای جامعه کنونی است که باید مقابله با آن مورد توجه ویژه مسئولان قرار بگیرد و در این میان هم افزایی و عمل گرایی در این زمینه باید پررنگ تر شود.
وی، هم راستایی در سازمانها را از مسایل راهبردی پیشگیری از اعتیاد عنوان کرد و گفت: اهل علم و مطالعه باید در این حوزه بسیار مهم جامعه نقش جدی داشته باشند.
این مسئول ادامه داد: علت روی آوردن جوانان به اعتیاد، فقط فقر فرهنگی و فقر اجتماعی نیست، بلکه عامل روانشناختی و روانشناسی نیز دخالت دارد و بسیاری از لغزش های جوانان ناشی از رفتارها، پرورش ها و تربیت هاست و باید بحث روانشناختی و رفتاری فرد نیز مورد توجه قرار گیرد.
فرمانده انتظامی استان زنجان ادامه داد: گرایش به موادمخدر به عنوان یکی از معضلات امروز جامعه، به تربیت فرزندان و قدرت آنان در “نه” گفتن به خود و دیگران بستگی دارد چراکه داشتن این توانایی موجب قوام شخصیت و رفتار مناسب می شود.
وی یکی از عناصر تاثیرگذار در سوق جوانان به اعتیاد را تغییر سبک زندگی در جامعه عنوان کرد و گفت: ورود شیوه های غربی موجب غرق شدن جوانان در زندگی می شود.
جهانبخش افزود: توجه به سبک زندگی ایرانی – اسلامی، تربیت فرزندان بر اساس مبانی دینی که هویت علمی دارد و ایجاد توانایی نه گفتن، از راهکارهای تربیت جوانان است.
رئیس بیمارستان شهید بهشتی زنجان نیز در این همایش ساختار روانی، شخصیتی و ساختار ذهنی را از مسایل مهم در بحث اعتیاد عنوان کرد و گفت: امروزه بحث اعتیاد در چهار اصل بیولوژی فرد، روانشناختی فرد، مسایل اجتماعی و معنویات مستقر شده است.

علیرضا آرمانی کیان افزود: زمان بلوغ مهمترین دوره زندگی فردی است که خانواده ها باید با حساسیت بیشتر در این مقطع، آموزش درست و تلفیق سبک جدید و سنتی، نوجوانان را به مسیر صحیح هدایت کنند.
این فوق تخصص بیماری های اعصاب و روان افزود: مهدهای کودک و مدارس از مهمترین مکانهایی هستند که مربیان و معلمان با توجه دادن کودکان به مسایل تربیتی و اجتماعی، فرد را برای زندگی کردن صحیح در جامعه آماده می کنند.
وی طلاق و اعتیاد را از تاسف آورترین مسایل در جامعه امروز عنوان کرد و گفت: بسیاری از تابوها در بحث طلاق، امروز شکسته شده و جوانان به راحتی و با کوچکترین مشکل به طلاق به عنوان راه حل مناسب فکر می کنند.

۹۶۴۶/‏۶۰۸۵

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *