توسعه آنزیم هایی با امکان کنترل از راه دور

توسعه آنزیم هایی با امکان کنترل از راه دور


به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، در این شیوه، نانوذرات مغناطیسی امواج رادیویی را جذب کرده و آن را به گرما تبدیل می کنند، درنتیجه فرآیندهای آنزیمی تا چهار برابر تسریع می شود.
برای این منظور محققان ساختار خاصی را تهیه کردند که در آن یک آنزیم درون یک چارچوب متخلخل از جنس نانوذرات مغناطیسی قرار می گیرد. هنگامی که میدان مغناطیسی روی این ساختار اعمال می شود، نانوذرات امواج رادیویی را جذب کرده و گرم می شوند. در نتیجه انرژی بیشتری به آنزیم منتقل شده و فرآیند آنزیم تسریع می شود.
در آزمایش اولیه با استفاده از آنزیم کربنیک آنهیدراز (carbonic anhydrase) که در واکنش های مربوط به تشکیل یا تجزیه اسید کربنیک در بدن نقش دارد، محققان دریافتند این شیوه قادر است فرآیندهای آنزیم را بیش از چهار برابر تسریع کند.
آنزیم ها در مجموعه ای از فرآیندها در بدن جانداران نقش دارند و میزان کارآیی آن ها در این فرآیندها به عوامل مختلفی بستگی دارد. معمولا فعالیت آنزیم ها به صورت شیمیایی کنترل می شود، اما محققان نشان دادند فعالیت آنزیم ها را می توان با استفاده از روش های فیزیکی و از راه دور نیز کنترل کرد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه ACS Biomaterials Science & Engineering منتشر شده است.
علمی (6)**9259**1584

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *