توسعه پایدار: دست یافتنی در ایران و آسیا – اقیانوسیه

توسعه پایدار: دست یافتنی در ایران و آسیا – اقیانوسیه


به گزارش مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران، «آرمیدا سالسیاه آلیس چابانا» امروز- سه شنبه- برای شرکت در نخستین مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه که ۲۱ تا ۲۲ خرداد برگزار می شود و همچنین ملاقات با مسئولان و مقامات عالیرتبه ایرانی در تهران بسر می برد.

وی با توجه به اهمیت مساله تغییرات اقلیمی در جهان و اثرات نامطلوب آن مانند، سیل، طوفان های گرد و غبار و خشکسالی در منطقه غرب آسیا و ایران در این مقاله تحت عنوان «توسعه پایدار: دست یافتنی در ایران و آسیا- اقیانوسیه» با اشاره به سیل ویرانگر امسال در ایران تصریح کرد: تغییرات اقلیمی موجب افزایش تداوم و تشدید بلایای طبیعی در آسیا و اقیانوسیه شده است.

معاون دبیرکل سازمان ملل متحد، از بین رفتن فاجعه آمیز زندگی و تخریب سازه ها به دلیل سیل اخر در جمهوری اسلامی ایران را یادآور تهدید رخدادهای آب و هوایی شدید علیه زندگی ها، معیشت و جوامع دانست. تذکری که تنها با پاسخ منسجم به چالش های اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی می تواند راه را برای توسعه پایدار همواره سازد.

آلیس چابانا سیل های جمهوری اسلامی ایران در بهار امسال را ویرانگر دانست و اظهار داشت: این سیل ها ۱۰ میلیون انسان را تحت تاثیر قرار داد و ۵۰۰ هزار نفر را آواره کرد که از این تعداد نیمی کودک بودند. بیمارستان ها و مدارس تخریب شدند که موجب محرومیت ۱۰۰ هزار کودک از تحصیل و هزاران نفر از مراقبت های بهداشتی اساسی شد. بخش بزرگی از شبکه راه های کشور تحت تاثیر سیل قرار گرفت که نه تنها بر اقتصاد بلکه بر زندگی روزمره بسیاری از خانواده ها نیز اثر گذاشته است.

وی افزود: میزان خسارت ها معادل ۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار تخمین زده شده که یک سوم آن متوجه بخش کشاورزی است که برای امرار معاش بسیاری مهم است. در عین حال، به همان اندازه که سیل پرهزینه و فاجعه بار بوده، بخشی از پدیده ای گسترده‌تر نیز هست: خطر فزاینده بلایای طبیعی از تاب‌آوری در جمهوری اسلامی ایران و آسیا- اقیانوسیه فراتر می رود. انتظار می رود طوفان های گرد و غبار، خشکسالی، کویرزایی و فرسایش ناشی از باد تا ۲۰۳۰ در جنوب غربی آسیا افزایش یابد.

دبیر اجرایی کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل در آسیا و اقیانوسیه یادآور شد: این بلایای تشکیل شده به وسیله تغییرات اقلیمی به گونه ای فزاینده تکرار می‌شوند همچنین به مستمندان و افراد آسیب پذیر به ویژه در سکونتگاه‌های غیررسمی بیشتر صدمه می‌زنند. پاره‌ای از استان های کمتر توسعه یافته ایران پس از طوفان های گرد و غبار پیاپی، بیشترین صدمه را تحمل کرده که موجب از بین رفتن محصولات زراعی و زیرساخت ها شده و سلامت، آموزش و شغل مردم را مختل کرده است.

آلیس چابان در این مقاله خاطرنشان کرد: اگر می خواهیم به گونه ای موثر اثرات بلایای طبیعی را کاهش و دستاوردهای توسعه پایدار را حفظ کنیم، این چالش ها نمونه ای هستند از اینکه ملاحظات اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی باید همگی با هم در نظر گرفته شود. شواهد از سراسر جهان نشان می دهند انکار اثر اجتماعی رشد اقتصادی می‌تواند آسیب بزرگی بر جوامع وارد آورد و در بدترین وضعیت موجب بی ثباتی و درگیری شوند.

وی تصریح کرد: انکار هزینه های زیست محیطی، رشد اقتصادی در بسیاری از بخش های منطقه ما موجب تغییرات تغییرات اقلیمی و افزایش ریسک مخاطرات طبیعی شده که پایه‌های فقر را مستحکم و نابرابری را دائمی کرده است. در هیچ جا بیشتر از آسیا و اقیانوسیه که دارای بیشترین منطقه های در معرض بلایا است، پاسخ چند وجهی و یکپارچه مورد نیاز نیست.

معاون دبیرکل سازمان ملل متحد اضافه کرد: با در نظر داشتن این امر، کمیسیون اقتصادی و اجتماعی آسیا و اقیانوسیه (اسکاپ) با همکاری جمهوری اسلامی ایران مرکز سازمان ملل متحد برای مدیریت اطلاعات بلایا در آسیا و اقیانوسیه (اپدیم) را در تهران تاسیس کرد.

آلیس چابانا با بیان اینکه این مرکز توسعه توان هدفمند برای مدیریت اطلاعات و دانش مشترک بلایا ارائه می دهد، اظهار داشت: پیشاپیش ساز و کار همکاری منطقه‌ای برای مبارزه با طوفان های گرد و غبار تصویب شده است. این اقدام برای کاهش اثرات ریسک خطرات چندگانه، توسعه نظام هشدار طوفان گرد و غبار و بهره برداری از شبکه های مشارکتی به منظور تقویت حمایت فنی در جایی کاربردی دارد که به آن بیشترین نیاز احساس می‌شود.

سرمایه گذاری مورد نیاز در آسیا و اقیانوسیه برای توسعه پایدار، دست یافتنی است

وی بیان کرد: اینجانب نظری بلندپروازانه برای اپدیم به منظور گسترش تلاش های همکاری و توسعه وسیع‌تر منطقه ای آن دارم. نخست کاهش نابرابری و جلوگیری از تخریب زیست محیطی که با رشد اقتصادی تصاعدی در منطقه ما همراه بوده است. تحلیل ما نشان می دهد سرمایه گذاری مورد نیاز در آسیا و اقیانوسیه برای توسعه پایدار، دست یافتنی است.

دبیر اجرایی کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل در آسیا و اقیانوسیه تصریح کرد: نیاز سرمایه گذاری کشورهای در حال توسعه رقمی افزون بر یک تریلیون و ۵۰۰ میلیارد دلار در سال یا ۵ درصد مجموع تولید ناخالص داخلی آنها است.

آلیس چابانا یادآور شد: در جمهوری اسلامی ایران برآورد سرمایه گذاری های مورد نیاز برای زیرساخت های مقاوم در برابر تغییرات اقلیمی برابر با تقریباً یک درصد تولید ناخالص داخلی ایران در ۲۰۱۸ است. به علاوه سرمایه گذاری بیشتر برای آموزش و رویکردهای مردم محور برای تاسیس جوامع و اقتصادهای تاب آور مورد نیاز خواهد بود.

وی در این مقاله همچنین نوشت: توسعه پایدار که رشد اقتصادی را متوازن می کند با نیاز به فراگیری اجتماعی و حفاظت محیط زیست برای تضمین ایرانی کامیاب در زمان حال و آینده ای، پاک، بخشنده و ایمن برای کودکانمان ضروری است و سرمایه گذاری بر مردم همچنین سرمایه گذاری بر زمین، آب و هوا، آینده را تضمین می کند.

معاون دبیرکل سازمان ملل متحد خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران ابزار و اراده دارد؛ در عین حال دوام برای دستیابی به این بلندپروازی مورد نیاز است و خانواده سازمان ملل متحد آماده است در بسیاری جهات در ماه ها و سال های آتی در این زمینه کمک کند.

سیام *۳۰۶۱* ۱۳۳۶

منبع: ایرنا / پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *